Aile hekimlerine reçete yazdırmak için başvuran hastaların hekimlerine yönelik düşüncelerinin muayene için başvuranlar ile karşılaştırılması
Comparing the thoughts of patients who apply to family doctors for prescription writing with those of patients who apply for examination
- Tez No: 867956
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM LİMNİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET AİLE HEKİMLERİNE REÇETE YAZDIRMAK İÇİN BAŞVURAN HASTALARIN HEKİMLERİNE YÖNELİK DÜŞÜNCELERİNİN MUAYENE İÇİN BAŞVURANLAR İLE KARŞILAŞTIRILMASI Dr. Ali Talha Dalcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği AD, İzmir Amaç: Çalışmamız Aile hekimlerine reçete yazdırmak için başvuran hastalar ile muayene olmak için başvuran hastaların hekimlerini yönelik düşünceleri açısındından fark olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmamız Kesitsel analitik türde bir çalışma olup Veriler 2023 yılı Şubat ve Mart aylarında Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'nde toplanmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile sosyodemografik bilgiler anketi ve Birinci Basamak Değerlendirme Anketi(PCAS) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, kategorik değişkenler için sıklık ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. Sürekli ve kategorik sayısal bağımsız değişkenlerin karşılaştırmasında T-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARİNG THE THOUGHTS OF PATİENTS WHO APPLY TO FAMİLY DOCTORS FOR PRESCRİPTİON WRİTİNG WİTH THOSE OF PATİENTS WHO APPLY FOR EXAMİNATİON Objective: Our study aims to investigate whether there is a difference between patients who apply to family physicians to get a prescription and patients who apply to be examined, in terms of their opinions about their physicians. Method: Our study is a cross-sectional analytical study and the data were collected at Dokuz Eylül University Education Family Health Centers in February and March 2023. A sociodemographic information survey and Primary Care Assessment Survey (PCAS) were administered to the participants by the researcher via face-to-face interview method. SPSS 25.0 package program was used for statistical analysis. Mean and standard deviation were used for descriptive continuous variables, and frequency and percentage distributions were used for categorical variables. T-test was applied to compare continuous and categorical numerical independent variables.