İstanbul'daki Aile Hekimi asistanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve depresyon durumunun birlikte değerlendirilmesi
Together evaluation of healhty lifestyle behaviors and depression status among family medicine residents in İstanbul
  1. Tez No: 868001
  2. Yazar: TUĞÇE DURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. BURAK ÇAĞRI KENDİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Hekimlerin sağlığının kötü olması, üretkenliğini, etkinliğini ve hasta bakımı kalitesini olumsuz şekilde etkileyip sağlık sisteminin yetersiz çalışmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada aile hekimliği asistanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile depresyon durumunu birlikte değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel bir araştırmadır. 1 Eylül 2023 – 15 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılan çalışmamızda, İstanbul'da görev yapmakta olan aile hekimliği asistanlarına online anket yoluyla ulaşılarak anketimizi doldurmaları sağlandı. Eksiksiz doldurulan 159 anket formu değerlendirmeye alındı. Asistan hekimlere 'Sosyodemografik Bilgi Formu', 'Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) ve Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ-BB)' ölçeklerinden oluşan 3 bölümlük anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Poor health of physicians negatively affects their productivity, efficiency and quality of patient care and causes the health system to function inadequately. In this research, we aimed to evaluate the relationship between healthy lifestyle behaviors and the depression status of family medicine residents. MATERIAL and METHOD: Our study is a cross-sectional study. In our study conducted between September 1, 2023 and October 15, 2023, family medicine residents working in Istanbul were reached via online survey and asked to fill out our questionnaire. A total of 159 completed questionnaires were evaluated. A 3-part questionnaire consisting of 'Sociodemographic Information Form', 'Healthy Lifestyle Behaviors Scale II' and 'Beck Depression Scale for Primary Care (BDI-PC)' scales was applied to the residents.