The effect of climate change on migration: A study of sub-saharan Africa
İklim değişikliğinin göçe etkisi: Sahra altı Afrika üzerine bir inceleme
- Tez No: 868193
- Danışmanlar: DOÇ. BUĞRA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yaşam boyunca temel faktörlerden olan iklim, 21. yy'da dünyayı tehdit eden unsurlardan biri haline gelmiştir. Tarih boyunca insanlar bu fenomeni esas alarak yaşamlarını şekillendirmişlerdir ancak küreselleşen dünyada yaşanan bazı gelişmeler havanın kontrol dışı ısınmasına, beraberinde ise iklimde değişiklikler olmasına neden olmuştur. İklim değişikliğinin gezegen üzerinde oluşturduğu etkileri birçok farklı alanda görmek mümkündür. En az iklim değişikliği kadar eski bir kavram olan göç, birçok sebep ve sürece istinaden meydana gelir. Canlı yaşamı üzerinde belirleyici olan bu iki faktörün birbirleriyle olan ilişkisi hakkında son zamanlarda çalışmalar yapılmış olsa da, konu hakkındaki veri eksikliği dikkat çekicidir. Bu sebeple çalışma insan kaynaklı iklim değişikliği ve göç arasında genel bir çerçeve çizmeyi, sonraki çalışmalara kaynak oluşturmayı, literatürdeki bu eksikliğe katkı da bulunmayı hedeflemektedir. İklim değişikliğinin doğal afetlerin sıklığını ve yoğunluğunu artırması, çevresel bozulmaya sebep olması sonucunda göç bir seçenektir. İklim değişikliğinin etkilerini özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde etkisini açıkça görmek mümkündür. Geniş bir bölgeyi kapsayan Sahra Altı Afrika'nın bazı ülkeleri, sosyoekonomik, coğrafi şartlar sebebiyle oldukça kırılgandır. Çalışmada iklim değişikliğinin göçe etkisi noktasında bölge hakkında genel bir bilgi verildikten sonra, kaynaklık etmesi amacıyla on ülke seçilmiştir. Ülkelerde kuraklık ve sel felaketlerinin sık görülmesi tercih sebeplerindendir. Çalışmada nitel analiz yöntemlerinden durum çalışması desenin en elverişli yöntem olduğu düşünülmüş, raporlar, dokümanlar aracılığıyla ana tema desteklenmiştir. Çalışmada iklim değişikliğinin harekete sebebiyet verdiği, ancak bu değişkenler arasındaki ilişkinin daha net belirlenmesi için hukuki, akademik, politik alanlarda etkili adımlar atılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate, which is one of the basic factors for throughout life, has become one of the factors that threaten the world in the 21st century. Throughout history, people have lived their lives based on this phenomenon, but some developments in the globalizing world have led to uncontrolled warming of the weather and associated changes in the climate. The effects of climate change on the planet are visible in many different areas. Migration, a concept at least as old as climate change, has many causes and processes. Although recent studies have been conducted on the connection between these two life-determining factors, the lack of data on this topic is striking. For this reason, the study aims to draw a general framework between human-caused climate change and migration, provide a resource for future studies and contribute to this lack in the literature. Migration is an option as climate change increases the frequency and intensity of natural disasters and causes environmental degradation. The impact of climate change on underdeveloped and developing countries is clear, especially those whose economies depend on agriculture and animal husbandry. Some countries in sub-Saharan Africa, which covers a wide region, are quite fragile due to socio-economic and geographical conditions. The study selected ten countries as sources after providing general information about the region regarding the impact of climate change on migration. The frequent occurrence of drought and flood disasters in countries is one of the reasons for the preference. In the study, case study design, one of the qualitative analysis methods, was considered the most appropriate method and the main theme was supported by reports and documents. The study concluded that climate change cause movement, but effective steps should be taken in the legal, academic and policy fields to more clearly determine the relationship between these variables.