Eğitimsel nörobilim makalelerinin içerik analizi
Content analysis of educational neuroscience articles
- Tez No: 868512
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitimsel nörobilim alanında yayımlanmış makalelerin betimsel içerik analizini yapmaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için makaleler yayın yılı, konusu, araştırma yöntemi, çalışıldığı disiplin, birlikte çalışılan disiplinler ve gelecekteki çalışmalara önerilere göre analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan eğitimsel nörobilim Makaleleri Sınıflama Formu kullanılmış, elde edilen 2022 yılı sonuna kadarki tüm makaleler analiz edilerek tam sayıma gidilmiştir. Verilerin analizi için ise Microsoft Word ve Excel'den yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgularda öncelikle 2010 ve 2020 yıllarında kırılım gösterdiği, 2017 yılından itibaren sistematik şekilde artmaya başlayan çalışma sayısının özellikle 2021 ve 2022 senelerinde önceki yıllara göre neredeyse iki katına çıkarak en yüksek sayıya ulaştığı görülmüştür. Konularına yönelik elde edilen bulgulara bakıldığında, 316 çalışmanın 34 tanesinin alanı tanıma / tanımlama / tanıtma amacı güden genel çalışmalar kategorisinde yer aldığı görülmektedir. 34 genel çalışma içerisinde alana bir çerçeve çizmeye çalışan (f=9) ve alanı tanımlayıcı çalışmalar (f=6) yoğunluktadır. Makalelerin araştırma yöntemleri için elde edilen bulgulara bakıldığında, incelenen 316 makalenin 141 tanesinin, çalışmanın hangi yöntemle yapıldığına dair net bir ifade belirtilmediği, en çok alan yazın / derleme (f=76) ve akabinde nicel yöntemin (f=61) tercih edildiği, en az sayıda tercih edilen yöntemin ise 17 çalışma ile nitel araştırma yöntemi olduğu görülmüştür. Makalelerin disiplin / konu alanı / derse göre dağılım bulgularına bakıldığında, en çok çalışılan konu alanının 229 çalışmayla eğitim, öğretim, öğrenme kavramlarına yönelik olan ve eğitim bilimleriyle açıkça ilişkilendirilmiş ancak belli bir eğitim bilimi alt disiplini ile sınırlandırılmamış çalışmalar olduğu görülmektedir. Geriye kalan 87 makalede en çok çalışılan disiplinin matematik eğitimi (f=28) olduğu, en az çalışılan disiplinlerin ise hayat boyu öğrenme (f=1) ve ölçme değerlendirme (f=1) olduğu görülmüştür. Birlikte çalışılan disiplinlerin bulguları ele alındığında makalelerde yalnızca eğitimsel nörobilim şeklinde geçen disiplin adı, eğitim bilimleri ve nörobilim disiplinleri olarak ele alınmış olup 167 tanedir. Ek olarak eğitim bilimleri ve nörobilim disiplinleri tüm disiplin birlikteliklerinde ortak alanlar olarak görülmektedir. Eğitim Bilimleri – Nörobilim – Psikoloji şeklinde üç disiplini birleştiren çalışmaların sayısı 48 iken, en az sayıda çalışılmış disiplin birlikteliğinde 4 ve üzeri, en fazla 6 disiplinin birlikte çalışıldığı görülmüştür. Araştırmanın bulgularına bakıldığında incelenen toplam 316 makalenin 176 tanesinde net bir çalışma önerisinin belirtilmediği görülmüş, geriye kalan 140 makalede toplam 220 öneri tespit edilmiştir. Gelecekteki çalışmalar için en fazla sayıda önerilen konu, farklı araştırma yöntemleri vs. önerileri (f=27) kategorisinde olan, çoğunlukla boylamsal çalışmalar, farklı ve daha büyük örneklemle çalışmalar yapılmasına dair öneriler olarak yer almıştır. Bu araştırmanın sonunda eğitimsel nörobilim alanında gelecekteki araştırmalar için; genel çalışmalar yerine farklı konularda çalışmalar yapılabileceği, farklı araştırma yöntemleriyle veya örneklemlerle önceki yeniden denenmemiş çalışma bulguları tekrar edilebileceği veya yeni çalışmalar tasarlanabileceği, nitel araştırma yönteminin tercih edildiği çalışmaların tasarlanabileceği, hayat boyu öğrenme, ölçme değerlendirme, müzik eğitimi başta olmak üzere, eğitimsel nörobilim bulgularına dayanan yeni eğitim programları tasarılarının oluşturulabileceği, dört veya daha fazla disiplinin işe koşulduğu çalışmaların yapılabileceği, öğretmenlere ve öğretmen adaylarına nörobilim okuryazarlığı eğitimleri ile lisans veya lisans üstünde nörobilim veya eğitimsel nörobilim temelli derslerin eklenebileceği, eğitim ve bilim uzmanları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların yapılabileceği, veri çevirilerinin çalışmalarına ve son olarak çalışmalarda net ifadeler içeren önerilere yer verilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to conduct a descriptive content analysis of articles published in the field of Educational Neuroscience. In order to achieve this aim, the articles were analyzed according to publication year, subject, research method, discipline in which they were studied, disciplines studied together and suggestions for future studies. The Educational Neuroscience Articles Classification Form prepared by the researcher was used as a data collection tool, and all articles obtained until the end of 2022 were analyzed and a complete count was made. Microsoft Word and Excel were used to analyze the data. The findings obtained from the research showed that the number of studies broke down primarily in 2010 and 2020, and that the number of studies started to increase systematically since 2017, almost doubling compared to previous years, reaching the highest number, especially in 2021 and 2022. Considering the findings regarding their subjects, it can be seen that 34 of the 316 studies are in the category of general studies aiming to recognize / describe / introduce the field. Among the 34 general studies, the majority are studies that try to draw a framework for the field (f = 9) and studies that define the field (f = 6). When the findings obtained for the research methods of the articles were examined, it was determined that 141 of the 316 articles examined did not provide a clear statement about the method by which the study was conducted, and literature / compilation (f = 76) was preferred most, followed by the quantitative method (f = 61). It was observed that the least preferred method was the qualitative research method with 17 studies. When we look at the distribution findings of the articles according to discipline / subject area / course, it is seen that the most studied subject area, with 229 studies, is related to the concepts of education, training and learning, and is clearly associated with educational sciences, but is not limited to a certain sub-discipline of educational sciences. In the remaining 87 articles, it was seen that the most studied discipline was mathematics education (f = 28), while the least studied disciplines were lifelong learning (f = 1) and measurement and evaluation (f = 1). When the findings of the disciplines studied together are considered, the discipline name only mentioned as educational neuroscience in the articles is discussed as educational sciences and neuroscience disciplines and there are 167 in total. In addition, the disciplines of educational sciences and neuroscience are seen as common fields in all disciplinary associations. While the number of studies combining three disciplines as Educational Sciences - Neuroscience - Psychology was 48, it was observed that the least number of disciplines studied was 4 or more, and the maximum number of studies was 6 disciplines together. When looking at the research findings, it was seen that a clear study proposal was not stated in 176 of the 316 articles examined, and a total of 220 suggestions were identified in the remaining 140 articles. The most suggested topics for future studies were in the category of different research methods and similar suggestions (f = 27), mostly longitudinal studies, and suggestions for conducting studies with different and larger samples. At the end of this research, for future research in the field of educational neuroscience; It is suggested that instead of general studies, studies can be conducted on different subjects, previous untested study findings can be repeated with different research methods or samples, or new studies can be designed, and studies in which qualitative research methods are preferred can be designed. It has been suggested that new educational program designs based on educational neuroscience findings, especially lifelong learning, assessment and evaluation, and music education, can be created. Moreover, it can be said that studies involving four or more disciplines can be conducted, and neuroscience literacy training and undergraduate or graduate neuroscience or educational neuroscience-based courses can be added to teachers and teacher candidates. Suggestions have been made that studies can be carried out to improve the relations between education and science experts, data translation studies and finally suggestions with clear expressions should be included in the studies.