Türkiye ve seçilmiş ülkelerde kamu özel sektör ilişkisi ve deregülasyon (özelleştirme) örnekleri
Public private sector relationship and deregulation (privatization) examples in Türkiye and selected countries
- Tez No: 868877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GÖZEN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yönetim sürecinin oluşabilmesi ve hayata geçirilebilmesi için temel bazı zorunluluklar vardır. Bu zorunluluklardan ilki ortak bir amacın olmasıdır. İkincisi ise, insanların birden fazla olmasıdır. Yönetim süreciyle ilgili hangi kaynakların mevcut olduğu araştırıldığında, yönetim kavramıyla kamu yönetimi algısının aynı süreç içerisinde kullanıldığı ve yönetimin alanlarından bir tanesinin de kamu yönetimi olduğu ifade edilmektedir. Globalleşen Dünya ekonomisinde nitelikli ve sistematik bir özelleştirme programı ile birlikte özel sektörün önünün açıldığını İngiltere örneğinde görülmektedir. Almanya, Amerika, Fransa gibi ülkelerde de özel sektör uygulamaları zaman içerisinde artış göstermiştir. 1980'lerden sonra, dünyada özelleştirme uygulamaları hızlı bir şekilde faaliyete geçmiştir. Gelişmiş ülkeler, birçok şirketini özelleştirerek gelişmekte olan ülkelere öncülük etmiştir. Türkiye açısından özelleştirme uygulamaları artarak oldukça büyük bir gelir kaynağı oluşturmuştur. Amerika, Almanya, Fransa ve İngiltere'de de özelleştirme uygulamaları faaliyete geçerek büyük oranda başarılı olmuştur. Özelleştirme çalışmalarının asıl amacı, devletin asli yükümlülükleri olan adalet, eğitim ve güvenliğin sağlanması için yapılan harcamalar ile özel sektör tarafından yapılması güç olan altyapı yatırımlarının yönetilmesi, ekonominin ise serbest pazar mekanizmaları ile yönlendirilmesidir. Bu çalışmada esas olarak, kamu yönetimi ve özel sektör ilişkisi ele alınmış, seçilmiş ülkeler özelinde araştırmalar yapılmıştır. Ayrıca ülkelerin özelleştirme uygulamaları hakkında bilgiler verilerek, konunun daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Türkiye ve dünyada yapılmış özelleştirme örnekleri incelenmiş, özelleştirmenin avantaj ve dezavantajları hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are some essential owners for the management process to be formed and implemented. The first of these devices is the presence of a common purpose. The second is the multiple existence of people. When the payment related to the management process is investigated, it is clearly stated that public administration is a unit of the perception of public administration in the fields of production and management in the same process. It can be seen in the example of the UK, where the path for the private sector has been paved with an integrated and systematic personalization program in the globalizing world economies. Private sector practices have increased over time in regions such as Germany, America and France. After the 1980s, personalization applications became operational rapidly around the world. In developed countries, there are specialized leaders who thrive by privatizing many companies. Türkiye-focused personalization applications have increased and created a significant source of income. Privatization practices in America, Germany, France and England have been largely successful in the transition to operation. The main purpose of the privatization plan is to divide the expenditures made to ensure justice, education and security, which are the main monetary rules, with the infrastructure investments that can be made by the private sector, and to direct the economy through the free market unit. This information was examined specifically for selected countries, focusing mainly on public administration and private sector relations. Also, information about countries' personalization practices, better dissemination of the subject. Customization examples made in Türkiye and around the world were examined and evaluations were made about the advantages and benefits of privatization.