Kadınlara yönelik psikolojik şiddette psikosomatik hastalıklar ve aile aidiyeti arasındaki ilişki
The relationship between psychosomatic diseases and family belonging in psychological violence against women
  1. Tez No: 868880
  2. Yazar: BELKIS BOYDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PAKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada İstanbul'daki çalışan kadına yönelik psikolojik şiddette psikosomatik hastalıklar ve aile aidiyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada İstanbul belediyelerinde çalışan 18-65 yaş arası evli veya ilişkisi olan 418 kadın katılımcılardan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri anket yöntemiyle toplanmış olup toplanan veriler SPSS-25 istatistik programında analiz yapılmıştır. Kadına yönelik psikolojik şiddet ve psikosomatik hastalıklar arasında pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Katılımcılarımızın psikolojik şiddet düzeyi ile aile aidiyeti arasındaki ilişki incelendiğinde; psikolojik şiddete ait toplam puan ile kendilik aidiyeti ve aile aidiyeti boyutlarıyla negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkisi saptanmıştır. Bu bulgu psikolojik şiddet arttıkça kendilik aidiyetinin ve aile aidiyeti duygularının azaldığını göstermektedir. Sonuç olarak psikolojik şiddete maruz kalmayı önlemek ve psikosomatik hastalık yaşamamak için öncelikle kadının eğitimine destek vermek, aile desteğini arttırmak ve erkeklere yönelik farkındalık çalışmaları geliştirmenin gerekli olduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between psychosomatic diseases and family belonging in psychological violence against working women in Istanbul. This research consists of 418 female participants, aged 18-65, who are married or in a relationship, working in Istanbul municipalities. The data of the research was collected by survey method and the collected data was analyzed in the SPSS-25 statistical program. It has been found that there is a positive relationship between psychological violence against women and psychosomatic diseases. When the relationship between our participants' level of psychological violence and family belonging is examined; A negative and significant relationship was found between the total score of psychological violence and the dimensions of self-belonging and family belonging. This finding shows us that as psychological violence increases, feelings of self-belonging and family belonging decrease. As a result, it is predicted that in order to prevent exposure to psychological violence and avoid experiencing psychosomatic diseases, it is necessary to first support women's education, increase family support and develop awareness activities for men.