Arapça diplomasi ve politika kavramları üzerine terminolojik bir çalışma
A terminological study on Arabic diplomacy and politics concepts
- Tez No: 868908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yabancı dil öğrenim sürecinde kişi birbirinden farklı birçok metinle karşılaşmaktadır. Bu metinler haber metinleri, makaleler, köşe yazıları, açıklamalar, basın toplantıları gibi metinler olabilmektedir. Yabancı dil öğrenen kişi bu metinleri okuyarak hedef dildeki birikimini arttırmayı hedefler. Bu okumalar esnasında karşısına çıkan bazı metinler içerisinde diplomasiye ait ve diplomasi ve politika terminolojisinden terim ve yapılar içerir. Diplomasi ve politikaya ait kelime ve yapılara hakim olmak kişiye hedef dilde okuduğu kitabı, araştırdığı konuyu, çevirisini yaptığı metni anlama ve yorumlamada üstün bir kabiliyet sağlar. Çalışmamız, Arapça-Türkçe veya Türkçe-Arapça çalışmalar yapan kişilere belirli ortak kullanımı olan yapıları bir arada görme ve kullanma kolaylığı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the process of learning a foreign language, a person encounters many different texts. These texts can be news texts, articles, columns, statements and press conferences. A foreign language learner aims to increase his knowledge in the target language by reading these texts. Some of the texts that come across during these readings contain terms and structures from foreign policy terminology. Mastering foreign policy terminology provides a person with a superior ability to understand and interpret the book he reads, the subject he researches, and the text he translates in the target language. Our study aims to provide ease of seeing and using certain common structures together for people who work in Arabic-Turkish or Turkish-Arabic.