Sosyal bilimler alanlarında öğrenim gören ön lisans öğrencilerinin matematiğe yönelik öz yeterlik algıları, kaygı ve inançlarının incelenmesi
Investigation of associate degree program students' self-efficacy, anxiety and beliefs on mathematics in the fields of social sciences
- Tez No: 869049
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın amacı Sosyal Bilimler alanlarında öğrenim gören ön lisans öğrencilerinin matematiğe yönelik öz yeterlik algıları, kaygıları ve matematiğin doğasına ilişkin inançlarının incelenmesidir. Bu amaç kapsamında öğrencilerin matematik öz yeterliklerinin, matematik kaygılarının ve matematiğin doğasına ilişkin inançlarının cinsiyet, sınıf düzeyi, mezun olunan okul türü ve program türüne göre değişimine bakılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın evrenini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Cumhuriyet Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören ve öğretim programları matematik dersi içeren ön lisans öğrencileri oluştururken örneklemini ise 2022-2023 eğitim öğretim yılı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda öğrenim görmekte olan, matematik dersi alan/almış ulaşılabilen 387 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Kişisel Bilgi Formu”,“Matematik Öz yeterlik Algısı Ölçeği”,“Matematik Kaygısı Ölçeği”ve“Matematiğin Doğasına İlişkin Felsefi Görüşler Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket program kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre erkek öğrencilerin öz yeterlik algısı, ölçeğin“Matematiği Günlük Yaşama Dönüştürebilme”alt boyutunda kadın öğrencilerden anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır. Matematik Öz Yeterlik Algısı Ölçeğinde sınıf düzeyi, program türü ve mezun olunan okul türü değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık çıkmadığı görülmüştür. Matematik Kaygı Ölçeğinden elde edilen bulgularda ölçeğin toplamında kadın öğrencilerin kaygı düzeylerinin erkek öğrencilerden anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüş olup diğer değişkenler için anlamlı farklılık görülmemiştir. MADİFDÖ ölçeğinden elde edilen bulgulara göre ise cinsiyet, sınıf düzeyi, mezun olunan lise türü ve program türü değişkenlerinin tamamında öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık oluşmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte öğrencilerin tüm değişkenler için çoğunlukla karma grupta yer alsalar da mutlakçı bakış açısına daha yakın olduğu görülmüştür. Değişkenlerin tamamında öğrencilerin yarı deneyselci bakış açısını benimsemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mathematics self-efficacy perceptions, mathematics anxiety and beliefs about the nature of mathematics of associate degree students studying in the fields of Social Sciences. Within the scope of this purpose, the changes in students' mathematics self-efficacy, mathematics anxiety, and beliefs about the nature of mathematics according to gender, grade level, type of school graduated from, and type of program were examined. The research is a correlational survey model from quantitative research methods. The population of the study consists of associate degree students studying at Sivas Cumhuriyet University, Republic of Sivas Vocational School of Social Sciences and whose curricula include mathematics courses, while the sample consists of 387 students who are studying at Sivas Cumhuriyet University, Republic of Sivas Vocational School of Social Sciences in the 2022-2023 academic year and who taken/have taken mathematics courses.“Personal Information Form”,“Mathematics Self-Efficacy Perception Scale”,“Mathematics Anxiety Scale”and“Philosophical Views on the Nature of Mathematics Scale”prepared by the researcher were used in the study. SPSS 22.0 package program was used to analyze the data. According to the findings obtained from the study, male students' self-efficacy perception was significantly higher than female students in the“Transforming Mathematics into Daily Life”sub-dimension of the scale. There was no significant difference in the Mathematics Self-Efficacy Perception Scale according to the variables of grade level, program type, and graduated school type. In the findings obtained from the Mathematics Anxiety Scale, it was seen that the anxiety levels of female students were significantly higher than male students in the total scale, but no significant difference was observed for other variables. According to the findings obtained from the MADIFDO scale, it was determined that there was no significant difference between the students in all the variables of gender, grade level, type of high school they graduated from, and type of program. However, although the students were mostly in the mixed group for all variables, they were found to be closer to the absolutist perspective. It was seen that students did not adopt the quasi-experimentalist perspective in all variables.