İntegro diferansiyiel denklemlerin çözümleri üzerine
Numerical solutions of system of integro differential equation and application
- Tez No: 869080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, ikinci tip Chebyshev polinomları kullanılarak integro diferansiyel denklemlerin çözümleri için bir sıralama yöntemi sunulmuştur. Burada önerilen yöntem verilen problemin bir N. dereceden kesilmiş Chebyshev serisi şeklinde çözümü bulmayı amaçlamaktadır. Bu yöntem kesilmiş ikinci tip Chebyshev serisi ile koşul şartlarını bir arada alarak kesilmiş Chebyshev serisinin bilinmeyen katsayılarını içeren bir lineer denklem sistemi oluşturur. Lineer denklem sistemi Maple yardımıyla çözülerek istenilen katsayılar, dolayısıyla yaklaşık çözüm elde edilir. Elde edilen sonuçlar literatürde var olan diğer yöntemlerle de karşılaştırılarak önerilen yöntemin etkinliği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a collocation method is presented for the solution of integro differential equations using second type Chebyshev polynomials. The proposed method aims to find a solution to the given problem in the form of an Nth order truncated Chebyshev series. This method takes the truncated second type Chebyshev series and the condition conditions together to create a system of linear equations containing the unknown coefficients of the truncated Chebyhev series. By solving the linear equation system with the help of Maple, the desired coefficients and therefore the approximate solution are obtained. The results obtained are compared with other methods available in the literature and the effectiveness of the proposed method is demonstrated.