El kırıklarının cerrahi tedavisi sonrası elin antropometrik ve fonksiyonel değerlendirilmesi
Anthropometric and functional evaluation of the hand after surgical treatment of hand fractures
  1. Tez No: 869100
  2. Yazar: GÜL FİDAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma, el kırığı olan hastalarda farklı cerrahi yöntemlerin, elin ince ve kaba becerilerine olan etkisini görmek amacıyla yapılacaktır. Çalışma sonucunda hastaların kavrama kuvveti, el ince ve kaba becerilerinde azalma görülmesi istenen sonuçlar arasındadır. Bu çalışma iki gruptan oluşacaktır: I. Mini Plak Vida Grubu II. Kirschner Teli Grubu Çalışmanın her iki grubu Adana ilindeki Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine Nisan 2021-Ekim 2022 arasında müracaat eden el kırığı tanısı alan yetişkin hastalardan oluşacaktır. Her iki gruba Minnesota Pegboard El Beceri testi, Purdue Pegboard testi, Semmes Weinstein Monofilament testi, ince ve kaba kavrama testi, Baseline Diskriminatör Çarkı, İki Nokta Ayrımı uygulanacaktır ve her iki grup arasında karşılaştırma yapılacaktır. El kırığı tedavisi bölgesine ve kırık çeşidine göre farklılık gösterir. Ameliyatsız tedavilerin yanı sıra farklı cerrahi yöntemlerle de tedavi edilebilir. El kırığı olan hastalarda yapılan cerrahi yöntemlerin cerrahi tedavisi sonrası farklılıkları incelendiğinde ortaya çıkan veriler literatüre katkı sağlayacaktır. Bu katkılar sonucunda hastalara uygulanan tedavi yöntemleri de daha kontrollü ve faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The study will be conducted to see the effect of different surgical methods on the fine and coarse skills of the hand in patients with hand fracture. As a result of the study, it is among the desired results to see a decrease in the grip strength, hand fine and coarse skills of the patients. This study will consist of two groups: I. Mini Plate Screw Group II. Kirschner Wire Group Both groups of the study will consist of adult patients diagnosed with hand fracture who will apply to the Health Application and Research Center of Çukurova University Balcalı Hospital in Adana between April 2021 and October 2021. Minnesota Pegboard Hand Skill test, Purdue Pegboard test, Semmes Weinstein Monofilament test, fine and coarse grasp test, Baseline Discriminator Wheel will be applied to both groups and a comparison will be made between both groups. Hand fracture treatment varies according to the area and the type of fracture. It can be treated with different surgical methods as well as non-surgical treatments. When the differences between surgical methods performed in patients with hand fractures after surgical treatment are examined, the resulting data will contribute to the literature. As a result of these contributions, treatment methods applied to patients will be more controlled and beneficial.