St segment elevasyonlu ve st segment depresyonlu miyokard ınfarktüsü arasındaki plazma ve kan viskozite farkının araştırılması
Investigation of the difference in plasma and blood viscosity between myocardial infarction with st segment elevation and st segment depression
- Tez No: 869161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE AYŞEN HELVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ST segment elevasyonlu (n = 22) ve depresyonlu (n = 20) akut miyokard enfarktüsü (AMI) olan 42 erkek hasta ve 20 kişiden oluşan kontrol grubunda hemoreolojik parametreleri değerlendirdik. Plazma ve kan viskozitesi (cP), plazma proteini (g/dL) ve fibrinojen (mg/dL) düzeyleri eritrosit (106/µL) ve lökosit (106/µL) sayıları, hemoglobin (g/dL) konsantrasyonları ve hematokrit (%) karşılaştırıldı. Plazma viskozitesi ST segment elevasyonlu (P = .012) ve depresyonlu (P = .046) AMI hastalarında kontrollere kıyasla anlamlı olarak yüksekti. ST segment elevasyonlu ve depresyonlu hastalarda albümin (P = .002 and P = .009), globülin (P = .001 and P = .007), eritrosit sayısı (P = .0001 and P = .004) ve hematokrit (P = .014 and P = .040) düzeyleri kontrollere kıyasla anlamlı olarak daha düşük, fibrinojen (P = .0001 and P = .001) düzeyleri ise anlamlı olarak daha yüksekti. Bu bulgular erkeklerde AMI ın ST segment yükselmesinden bağımsız olarak artmış plazma viskozitesi ve fibrinojen düzeyleri ile azalmış albümin, globülin, eritrosit sayıları ve hematokrit düzeyleri ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
We compared hemorheological parameters in 42 male patients with acute myocardial infarction (AMI), with (n = 22) or without (n = 20) ST-segment elevation and in 20 controls. Plasma and blood viscosity (cP), plasma protein (g/dL) and fibrinogen (mg/dL) concentrations, red (106/µL) and white (106/µL) blood cell counts, hemoglobin concentration (g/dL), and hematocrit (%) were compared. Plasma viscosity was significantly higher in patients with AMI with (P = .012) and without (P = .046) ST-segment elevation than in controls. Patients with AMI with and without ST-segment elevation had significantly lower albumin (P = .002 and P = .009) and globulin (P = .001 and P = .007) concentrations, red blood cell counts (P = .0001 and P = .004), and hematocrit (P = .014 and P = .040) and significantly higher fibrinogen concentrations (P = .0001 and P = .001) than controls. These findings suggest that AMI in males is associated with increased plasma viscosity and fibrinogen concentrations and with decreased albumin and globulin concentrations, erythrocyte count, and hematocrit, regardless of ST-segment elevation.