Kimya öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumları
Attitudes of chemistry teachers towards distance education
  1. Tez No: 869175
  2. Yazar: CEREN ÖZGENUR GÖKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Covid 19 pandemisi döneminde uzaktan eğitim alan kimya öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Kimya öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarını belirlemek üzere yapılan bu çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ankara'daki Eğitim, Fen ve Mühendislik Fakültelerinde öğrenim görmekte olan kimya öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2020-2021 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesinde uzaktan eğitim ile öğrenim görmüş olan 146 kimya öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada kimya öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla veri toplama aracı olarak Kışla (2005) tarafından geliştirilen 28 olumlu ve 7 olumsuz anlam içeren toplamda 35 maddeden oluşan“Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmen adaylarından toplanan veriler SPSS 21 istatistiksel analiz programına aktarılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre kimya öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik tutumları ile cinsiyet, sınıf düzeyi ve öğrenim görülen fakülte değişkenleri arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Uzaktan eğitimin sağladığı esneklik ve erişilebilirlik avantajları, kullanılan materyallerin içerik açısından kaliteli ve çeşitli olması, eğitimin sürekliliğini sağlamada ilgi çekici ve yenilikçi olması, kişiselleştirilmiş öğrenme ortamı ve konfor sağlama avantajlarına karşı öğretmen adaylarının olumlu tutuma sahip oldukları saptanmıştır. Aynı zamanda kimya öğretmen adayları teknolojik gelişmeler ve eğitimdeki dijital dönüşümün etkisiyle uzaktan eğitimin öneminin arttığı tutumunu benimsemişlerdir. Bunun yanında kimya öğretmen adayları uzaktan eğitimde; sosyal etkileşim ve iletişim kurma eksikliği, teknolojik alt yapının yetersizliği, öz disiplin ve motivasyon sağlamada eksiklik, yaratıcılık ve verimliliğin gelişiminde olumsuz etki, akademik performansın düşmesi gibi konularda zorluklar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Ek olarak laboratuvar uygulamaları gibi pratik uygulamalar gerektiren derslerde uzaktan eğitimin uygulanamayacağı konusunda öğretmen adaylarının olumsuz bir tutuma sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the attitudes of prospective chemistry teachers towards distance education during the Covid-19 pandemic. In this study, which was conducted to determine the attitudes of prospective chemistry teachers towards distance education, a survey model was used. The universe of the research consists of prospective chemistry teachers studying at the Education, Science and Engineering Faculties in Ankara in the 2020-2021 academic year. The sample of the research consists of 146 prospective chemistry teachers who studied with distance education at Gazi University and Hacettepe University in the 2020-2021 academic year. In the study, the“Attitude Scale Towards Distance Education”, which consists of a total of 35 items, including 28 positive and 7 negative meanings developed by Kışla (2005), was used as a data collection tool to determine the attitudes of prospective chemistry teachers towards distance education. The data collected from the teacher candidates were transferred to the SPSS 21 statistical analysis program and analyzed. According to the research findings, it was determined that there was no significant difference between the attitudes of prospective chemistry teachers towards distance education and the variables of gender, class level, and faculty where education is received. It was determined that teacher candidates have a positive attitude against the advantages of flexibility and accessibility provided by distance education, the quality and variety of the materials used in terms of content, being interesting and innovative in ensuring the continuity of education, personalized learning environment and comfort. At the same time, prospective chemistry teachers have adopted the attitude that the importance of distance education has increased with technological developments and the digital transformation in education. In addition, prospective chemistry teachers stated that they experienced difficulties in distance education; lack of social interaction and communication, inadequacy of technological infrastructure, lack of self-discipline and motivation, negative impact on creativity and productivity, decrease in academic performance. In addition, it was determined that teacher candidates have a negative attitude that distance education cannot be applied in courses that require practical applications such as laboratory applications.