Sosyal diyalog ve toplu pazarlık ekseninde çalışan hakları: Seçilmiş Avrupa ülkeleri
- Tez No: 869248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞA BAŞAR SARIİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Avrupa'daki sosyal diyalog ve toplu pazarlık süreçlerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırma, sosyal diyaloğun tanımı ve işlevleri üzerine yoğunlaşarak, çeşitli Avrupa ülkelerindeki toplu pazarlık uygulamalarını karşılaştırmaktadır. İşçi sendikaları ve işveren örgütlerinin bu süreçlerdeki rolleri, farklı toplu pazarlık modellerinin analizi ve işyeri koşulları üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Özellikle, müzakere, dayanışma ve bilgi alışverişinin bu süreçlerdeki önemi vurgulanmaktadır. Avrupa iş piyasasındaki toplu pazarlık yaklaşımlarının karşılaştırmalı analizi, sosyal diyalog mekanizmalarının çeşitliliğini ve etkinliğini göstermektedir. Ayrıca, bu süreçlerin çalışma koşulları, işçi hakları ve endüstriyel demokrasi üzerindeki etkileri de incelenmektedir. Çalışmada, toplu pazarlık ve sosyal diyaloğun, işçi ve işveren ilişkilerindeki dengeyi nasıl şekillendirdiğini ve Avrupa ülkelerindeki işgücü piyasası politikalarının oluşumunda nasıl bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Sosyal diyaloğun, ekonomik krizler ve piyasa değişikliklerine karşı nasıl bir tampon görevi görebileceği ve iş piyasasındaki değişimleri nasıl hafifletebileceği üzerinde durulmaktadır. Avrupa ülkelerinden olan İsveç, Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda sosyal diyalog ve toplu pazarlık bağlamında tek tek incelenmiş. Bu kapsamda SWOT analizi ile ülkelerin içsel faktörleri (güçlü ve zayıf yönleri), dışsal faktörleri (fırsatlar ve tehditler) incelenmiştir. Bunun sonucunda literatür çalışmaları baz alınarak SWOT analizi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines social dialogue and collective bargaining processes in Europe. The research compares collective bargaining practices in various European countries, focusing on the definition and functions of social dialogue. The roles of labor unions and employer organizations in these processes, the analysis of different collective bargaining models and their effects on workplace conditions are discussed in detail. In particular, the importance of negotiation, solidarity and information exchange in these processes is emphasized. Comparative analysis of collective bargaining approaches in the European labor market shows the diversity and effectiveness of social dialogue mechanisms. Additionally, the effects of these processes on working conditions, workers' rights and industrial democracy are also examined. The study reveals how collective bargaining and social dialogue shape the balance in employee and employer relations and what role they play in the formation of labor market policies in European countries. The focus is on how social dialogue can serve as a buffer against economic crises and market changes and how it can mitigate changes in the labor market.