Dijital zihin haritalarının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerine etkisi
The effect of digital mind maps on reading comprehension skills of 4th grade primary school students
  1. Tez No: 869296
  2. Yazar: ESAT DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERKAM SULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Okuduğunu anlama oldukça karmaşık zihinsel bir süreçtir. Bu yetenek, temel eğitimin başlangıç yıllarından itibaren öğrencilere kazandırılması gereken bir kabiliyettir. Okuduğunu anlama üzerine yapılan çalışmalar genellikle bir strateji veya tekniğin öğrencilerin anlama becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesine dayanmaktadır. Bu tekniklerden biri de dijital zihin haritalarıdır. Bu stratejinin okuma becerisi üzerindeki etkisi inkâr edilemez. Bu araştırmanın amacı dijital zihin haritalarının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ordu ilinde bulunan bir ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören 28 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda 15 öğrenci, kontrol grubunda ise 13 öğrenci yer almaktadır. Araştırma öntest - sontest kontrol gruplu yarı deneysel modele göre tasarlanmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak iki farklı okuduğunu anlama testi kullanılmıştır. Bunlardan ilki araştırmacı tarafından geliştirilen“Çatlak Kova”metnine yönelik soruları içeren Okuduğunu Anlama Testi 1'dir. Diğeri ise Sulak (2014) tarafından geliştirilen“Her Şey Bir Uçurtma ile Başladı”metnine yönelik soruları içeren Okuduğunu Anlama Testi 2'dir. Her iki test de 5 çoktan seçmeli ve 5 açık uçlu olmak üzere toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. Araştırmada verileri analiz etmek için, aritmetik ortalama, frekans, yüzde, standart sapma ve bağımsız örneklem t testi analizleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre, her iki grup arasında puan ortalamaları açısından anlamlı bir fark bulunmuş ve bu fark deney grubu lehine olmuştur (α=0.05). Araştırmanın sonucunda dijital zihin haritalarının öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesi hususunda etkili olduğu ifade edilebilir. Bu durumda öğretmenler bu stratejiyi sadece Türkçe dersinde değil diğer derslerle de kullanabilir.
Özet (Çeviri)
Reading comprehension is a highly complex mental process. This skill is one that students should be taught from the early years of basic education. Studies on reading comprehension typically focus on examining the impact of a strategy or technique on students' comprehension skills. One of these techniques is digital mind mapping. The effect of this strategy on reading skills is undeniable. The aim of this research is to examine the impact of digital mind maps on the reading comprehension skills of fourth-grade primary school students. The study group consists of 28 students attending the fourth grade of a primary school in Ordu province during the 2022-2023 academic year. There are 15 students in the experimental group and 13 students in the control group. The research is designed according to a pretest-posttest control group quasi-experimental model. In the study, two different reading comprehension tests were used as data collection tools. The first is the Reading Comprehension Test 1, which includes questions related to the“Cracked Pot”text developed by the researcher. The second is the Reading Comprehension Test 2, which includes questions related to the“Everything Started with a Kite”text developed by Sulak (2014). Both tests consist of a total of 10 questions, including 5 multiple-choice and 5 open-ended questions. Arithmetic mean, frequency, percentage, standard deviation, and independent samples t-test analyses were used to analyze the data in the research. According to the data obtained from the research, a significant difference was found between the mean scores of both groups, favoring the experimental group (α=0.05). As a result of the research, it can be stated that digital mind maps are effective in improving students' reading comprehension skills. In this case, teachers can use this strategy not only in Turkish lessons but also in other subjects