Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik uygulamaları üzerine bir değerlendirme
An evaluation on social municipality practices of Mardin Metropolitan Municipality
- Tez No: 903230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE ÖZCAN ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sosyal belediyecilik yaklaşımı, vatandaşlarının yaşam kalitelerini arttırmayı hedefleyen sosyal devlet ilkesini benimseyen ülkelerde gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Sosyal devlet örneği Türkiye'de de sosyal belediyeciliğin yalnızca büyükşehirlerle sınırlı kalmaksızın küçük ölçekli kentlerde de yaygınlaştığını söylemek mümkündür. Nitekim son yıllarda yapılan çalışmalarda sosyal belediyeciliğin vatandaşların gündelik yaşamlarının sosyal yönüne odaklanarak ihtiyaçları ve taleplerine cevap olmayı hedefleyerek yaşam kalitelerine anlamlı katkılar sağladığı açığa çıkmaktadır. Zira sosyal belediyecilik klasik belediyecilik anlayışının ötesine geçerek sosyal, kültürel, sportif etkinlikler, eğitim ve danışmanlık gibi hizmetleri içermekte olup; özellikle dezavantajlı toplumsal gruplara yönelik faaliyetlere odaklanmaktadır. Bu çalışmanın konusu Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik uygulamaları olup, çalışmanın amacı söz konusu uygulamaların sosyal belediyecilik anlayışı bağlamında değerlendirilmesidir. Literatürde sosyal belediyecilik eksenli birçok çalışma olmakla birlikte, bu çalışmanın özgünlüğü Mardin Büyükşehir Belediyesi bağlamında yapılan ilk çalışma olmasıdır. Çalışmanın önemi, 2012 yılında büyükşehir belediyesine dönüşen ve büyükşehir belediyeciliğinde görece henüz yeni sayılan Mardin'de sosyal belediyeciliğin kapsamı ve uygulamalarına dikkat çekerek sosyal belediyecilik anlayışını güçlendirmektir. Çalışmanın yöntemi literatür taraması ve doküman incelemesine dayanmaktadır. Nitekim Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik uygulamaları Belediye resmî internet sitesinde yayınlanan 2020, 2021 ve 2022 Faaliyet Raporlarına göre değerlendirilmiştir. Değerlendirme yıl bazlı ve sosyal belediyeciliğin kapsamında olan dezavantajlı gruplara göre yapılmıştır. Faaliyet ve uygulamalar hedef kitle, kapsam ve içeriğe göre analize tabi tutulmuştur. Sonuç olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik kapsamında birtakım proje ve faaliyet planladığı, bazılarının hayata geçirilirken bazılarının da çeşitli nedenlerle uygulamaya geçirilemediği; her geçen yıl sosyal belediyecilik kapsamını daha da genişlettiği ve belediye vizyonunda sosyal belediyeciliğe yer verdiği açığa çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The social municipalism approach is gaining more and more importance in countries that adopt the principle of social state that aims to improve the quality of life of their citizens. It is possible to say that social municipalism has become widespread in Turkey, which is a model of a welfare state, not only in metropolitan cities but also in small-scale cities. As a matter of fact, recent studies have revealed that social municipalism makes significant contributions to the quality of life of citizens by focusing on the social aspects of their daily lives and aiming to respond to their needs and demands. This is because social municipalism goes beyond he classical municipalism approach and includes services such as social, cultural, sportive activities, education and counseling, and focuses on activities especially for disadvantaged social groups. The subject of this study is the social municipalism practices of Mardin Metropolitan Municipality and the aim of the study is to evaluate these practices in the context of social municipalism. Although there are many studies on social municipalism in the literature, the originality of this study is that it is the first study conducted in the context of Mardin Metropolitan Municipality. The importance of the study is to strengthen the understanding of social municipalism by drawing attention to the scope and practices of social municipalism in Mardin, which became a metropolitan municipality in 2012 and is relatively new in metropolitan municipalism. The methodology of the study is based on literature review and document analysis. As a matter of fact, the social municipalism practices of the Metropolitan Municipality were evaluated according to the 2020, 2021 and 2022 Annual Reports published on the official website of the Municipality. The evaluation was made on a yearly basis and according to the disadvantaged groups covered by social municipalism. Activities and practices were analyzed according to target group, scope and content. As a result, it has been revealed that Mardin Metropolitan Municipality has planned a number of projects and activities within the scope of social municipalism, some of which have been implemented, while others have not been implemented due to various reasons; it has expanded the scope of social municipalism with each passing year and included social municipalism in its municipal vision.