Özel gereksinimli çocuğu olan ailelerin dijital oyunlara yönelik görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of parents with children with special needs on digital games
- Tez No: 869377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİDAN GÜNEŞ GÜRGÖR KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dijital oyunlar; video, oyun konsolu ve mobil oyunların tümünü içeren 1980'li yıllardan itibaren hayatımızda olan oyunlardır (Bozkurt, 2014). İnternetin bulunmasıyla beraber araçlara olan ilgi artmıştır. Bunlar; telefon, tablet, bilgisayar ve oyun konsollarıdır (Gökçeaslan ve Günbatar, 2012; Güler vd., 2017). Yapılan araştırmanın amacı, özel gereksinimli çocukları olan ailelerin dijital oyunlara yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma da nitel araştırma yöntemlerinden olan fenomenoloji (olgu bilimi) ile desenlemiş içerik analizi kullanılarak veriler oluşturulmuş, çıkan verilerle analiz edilmiştir. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu ve demografik bilgileri içeren soru formu kullanılmıştır. Araştırmada tanı almış 6-13 yaş arasındaki çocuklarla yapılmıştır. Araştırmaya çocuğu özel gereksinimli tanılı 36 çocuğun yakınları katılmıştır. Ortaya çıkan veriler sonucu, kodlar oluşturulmuş bunların sonucunda da tema ve alt temalara ulaşılmıştır. Araştırma İstanbul Sultangazi'de bulunan bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde yapılmıştır. Araştırmada dijital oyun teması ve alt temalarına ulaşılmıştır. Sonuç olarak, özel gereksinimli çocukların en çok savaş oyunlarını tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Oyun oynama amaçlarının eğlence olduğu, en çok cep telefonu tercih ettikleri, günde en az 2 saat oyun oynadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Dijital oyunların olumsuz etkileri ise özel gereksinimli çocukların derslerine zaman ayıramaması, tüm vaktini dijital oyunlarda harcaması olduğu söylenebilir. Dijital oyunların olumlu katkıları ise özel gereksinimli çocukların eğitim süreçlerine, beceri ve gelişimlerine katkı sağladığı bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital games are games that have been in our lives since the 1980s, including all video, game console and mobile games (Bozkurt, 2014). With the discovery of the Internet, interest in tools has increased. These are phones, tablets, computers and game consoles (Gökçeaslan & Günbatar, 2012; Güler et al., 2017). The aim of this study is to determine the views of families with children with special needs on digital games. In the research, data were created and analysed using content analysis, which was designed with phenomenology (phenomenology), one of the qualitative research methods. A semi-structured interview form and a questionnaire containing demographic information were used in the study. The study was conducted with children between the ages of 6-13 who were diagnosed. Relatives of 36 children whose children were diagnosed with special needs participated in the study. As a result of the resulting data, codes were created and as a result, themes and sub-themes were reached. The research was conducted in a special education and rehabilitation centre in Sultangazi, Istanbul. In the research, digital game theme and sub-themes were reached. As a result, it was concluded that children with special needs prefer war games the most. It was concluded that the purpose of playing games was entertainment, they preferred mobile phones the most, and they played games for at least 2 hours a day. It can be said that the negative effects of digital games are that children with special needs cannot spare time for their lessons and spend all their time in digital games. The positive contributions of digital games were found to contribute to the educational processes, skills and development of children with special needs.