Fonksiyonel tarhana ekmeği üretimi
Production of functional tarhana bread
  1. Tez No: 869405
  2. Yazar: ALEYNA GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Ekmeğin günlük beslenmede en çok tüketilen gıdaların başında yer alması, gıdaların zenginleştirilmesi konusunda yapılan çalışmalarda tercih edilmesini artırmaktadır. Bu çalışmada, tarhananın fonksiyonel özelliklerinden daha fazla yararlanılması ve kullanım olanaklarını genişletilmesi amacıyla tarhana hamurunun ekmek formunda üretilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, bir kontrol grubu ekmek ve üç farklı tarhana ekmeği üretilmiştir. Kontrol grubu ekmek, günlük tüketilen somun ekmek tarifine uygun olarak üretilmiştir. Tarhana ekmeği örnekleri ise tarhana hamurunun 72 saat fermantasyon sürecinden sonra pişirilmesiyle üretilmişlerdir. Örneklerden biri direkt yaş tarhana hamurunun pişirilmesi ile elde edilirken bir diğer örnek, yaş tarhana hamuruna un eklenerek ekmek hamuru kıvamına getirilmesiyle elde edilmiştir. Son tarhana ekmeği örneği ise çölyak hastaları için alternatif bir ürün oluşturmak adına glütensiz ekmeklik un kullanılarak üretilmiştir. Ekmeklerin duyusal özellikleri, yarı eğitimli 72 panelist tarafından değerlendirilmiştir. Duyusal analiz sonuçlarına göre kontrol grubu ekmek en yüksek duyusal değerlere sahip ürün olmuştur. Tarhana ekmekleri arasında ise en yüksek duyusal değerleri direkt yaş tarhana hamurundan üretilen tarhana ekmeği alırken onu sırasıyla yaş tarhana hamuruna un ilâve edilerek üretilen ekmek ile glütensiz tarhana ekmeği izlemiştir. Glütensiz tarhana ekmeği haricindeki tüm ekmekler kabul edilebilir nitelikte bulunmuştur. Kontrol grubu ekmek ile direkt yaş tarhana hamurundan üretilen ekmeğin satın alma niyeti ortalamanın üzerinde bulunurken yaş tarhana hamuruna un ilâve edilerek üretilen ekmek ile glütensiz tarhana ekmeğinin satın alma niyeti, ortalamanın altında kalmıştır. Bu çalışmanın nihai sonucunda, tarhananın ekmek formunda üretilerek kullanım olanaklarının genişletilebileceği ve fonksiyonel özeliklerinden daha fazla yararlanılabileceği görülmüştür. Fakat glütensiz undan yapılan tarhana ekmeğinin yeterli duyusal özelliklere sahip olmaması, çölyak hastaları için iyi bir alternatif oluşturamayacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that bread is one of the most consumed foods in daily nutrition increases its preference in studies on food enrichment. In this study, it was aimed to produce tarhana dough in bread form in order to benefit more from the functional properties of tarhana and to expand its usage possibilities. Accordingly, a control group bread and three different tarhana breads were produced. The control group bread was produced according to the daily consumed loaf bread recipe. Tarhana bread samples were produced by baking tarhana dough after 72 hours of fermentation. One of the samples was obtained by directly baking the wet tarhana dough, while the other sample was obtained by adding flour to the wet tarhana dough and bringing it to the consistency of bread dough. The last tarhana bread sample was produced using gluten-free bread flour to create an alternative product for celiac patients. The sensory properties of the breads were evaluated by 72 semi-trained panelists. According to the sensory analysis results, the control group bread had the highest sensory values. Among the tarhana breads, tarhana bread produced directly from fresh tarhana dough had the highest sensory values, followed by bread produced by adding flour to fresh tarhana dough and gluten-free tarhana bread. All breads except gluten-free tarhana bread were found to be acceptable. While the purchase intention of the control group bread and bread produced directly from fresh tarhana dough was above the average, the purchase intention of bread produced by adding flour to fresh tarhana dough and gluten-free tarhana bread was below the average. As a final result of this study, it was seen that the usage possibilities of tarhana can be expanded by producing it in bread form and its functional properties can be utilized more. However, the fact that tarhana bread made from gluten-free flour did not have sufficient sensory properties showed that it could not be a good alternative for celiac patients.