Sakrokoksigeal bölgenin morfolojik ve morfometrik özelliklerinin MRG yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the morphologic and morpometric features of the sacrocoxygeal region by MRİ method
- Tez No: 869418
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, sakrokoksigeal bölgenin hem morfolojik değerlendirmesini hem de morfometrik ölçümlerini birlikte yaparak, literatüre daha kapsamlı bir kaynak sunulması ve sakrokoksigeal bölgenin klinik açıdan daha iyi bir şekilde değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada, Adana Yüreğir Devlet Hastanesi'ne 2022 yılında başvuran ve Manyetik Rezonans Görüntülemesi (MRG) yapılan 100 yetişkin bireyin (60 kadın, 40 erkek) görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Otuz üç (33) farklı morfometrik ve morfolojik parametre ile bölgedeki antropometrik ve açısal ölçümler cinsiyet farkı da dikkate alınarak değerlendirildi. Ölçümler uzman bir radyolog eşliğinde yapıldı ve sakrokoksigeal bölge ile ilgili ölçümleri etkileyecek herhangi bir konjenital anomalisi, patolojisi, cerrahi öyküsü veya travması olan bireyler çalışma dışı bırakıldı. Ölçümler aynı kişi tarafından yapıldı ve 3 defa tekrarlandı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS paket programında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to provide a more comprehensive resource to the literature and to better clinically evaluate the sacrococcygeal region by performing both morphological evaluation and morphometric measurements of the sacrococcygeal region. In the study, images of 100 adult individuals (60 women, 40 men) who applied to Adana Yüreğir State Hospital in 2022 and underwent Magnetic Resonance Imaging (MRI) were retrospectively examined. Thirty-three (33) different morphometric and morphological parameters and anthropometric and angular measurements in the region were evaluated, taking into account gender differences. Measurements were made in the presence of a specialist radiologist, and individuals with any congenital anomalies, pathologies, surgical history or trauma that would affect measurements related to the sacrococcygeal region were excluded from the study. Measurements were made by the same person and repeated 3 times. Statistical analysis of the data was carried out in the SPSS package program.