Erken Cumhuriyet Dönemi maarif şuraları üzerine bir içerik analizi
A content analysis on the education councils of the Early Republican Period
  1. Tez No: 869498
  2. Yazar: MELEK TAŞTEMÜRLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇİYDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı, Erken Cumhuriyet Dönemi'nde (1923-1950) toplanmış olan maarif şuralarını (Birinci Maarif Şûrası, İkinci Maarif Şûrası, Üçüncü Maarif Şûrası ve Dördüncü Maarif Şûrası) analiz ederek söz konusu süreçte üzerinde durulan konu ve kavramları belirleyebilmektir. Bunu yaparken örgün eğitim kademeleri ve bu kademelerle doğrudan bağlantısı olan öğretmen yetiştirme alanı analiz sürecinde başlıca kategorileri oluşturmuştur. Analiz, şuralarda bu alanlarda üzerinde durulan konu ve kavramlar belirlenerek yapılmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemi üzerine kuruludur. Tarihsel araştırma modeli çerçevesinde veri toplama yöntemi doküman incelemesi olarak belirlenmiştir. Doküman incelemesi ile elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonucunda şuraların yükseköğretim, ortaöğretim ve ilköğretim kademeleri açısından çalışmalar yürüttüğü tespit edilmiştir. Aynı zamanda öğretmen yetiştirme meselesinin şuralarda en fazla ele alınan konulardan biri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study aims to analyze the education councils (First Education Council, Second Education Council, Third Education Council and Fourth Education Council) convened in the Early Republic Period (1923-1950) and to determine the issues and concepts emphasized in the said process. While doing this, formal education levels and the field of teacher training directly linked to these levels created the main categories in the analysis process. The analysis was made by determining the topics and concepts emphasized in these areas in the councils. The study is based on qualitative research method. Within the framework of the historical research model, the data collection method was determined as document review. The data obtained through document review was subjected to content analysis. As a result of the research, it was determined that the councils carried out studies in terms of higher education, secondary education and primary education levels. At the same time, it has been observed that the issue of teacher training is one of the most discussed topics in the councils.