Exploring consumer behavioral intentions toward online pharmacies in Libya: A technology acceptance model approach
Libya'da online eczanelere yönelik tüketici davranışsal niyetlerinin incelenmesi: Bir teknoloji kabul modeli
- Tez No: 962714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK CEBECİ PERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
E-ticaretin hızlı genişlemesi, sağlık sektörü de dahil olmak üzere tüketici satın alma davranışlarını önemli ölçüde etkilemiştir. Çevrimiçi eczaneler, geleneksel fiziki eczanelere bir alternatif olarak ortaya çıkmış olup, tüketicilere kolaylık, erişilebilirlik ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Ancak, potansiyel faydalarına rağmen, çevrimiçi eczane hizmetlerinin tüketici tarafından benimsenmesi Libya'da görece düşük seviyededir. Bu çalışma, Teknoloji Kabul Modeli'ni (TAM) teorik çerçeve olarak kullanarak tüketicilerin çevrimiçi eczane kullanımına yönelik tutumlarını ve davranışsal niyetlerini etkileyen temel faktörleri incelemektedir. Araştırmada, algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan risklerin tüketici tutumları ve buna bağlı olarak davranışsal niyetler üzerindeki etkisini incelemek için anket tabanlı nicel bir yaklaşım benimsenmiştir. Çalışmanın bulguları, gelişmekte olan pazarlarda çevrimiçi eczane benimsenmesine dair daha derin bir anlayış sunarak, politika yapıcılar, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve e-ticaret işletmeleri için değerli içgörüler sağlamaktadır. Ayrıca, araştırma güven, güvenlik endişeleri ve mevzuata uyumluluğun tüketici algıları üzerindeki rolünü ve dijital eczane çözümlerini benimseme eğilimlerini nasıl şekillendirdiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid expansion of e-commerce has significantly influenced consumer purchasing behavior, including the healthcare sector. Online pharmacies have emerged as an alternative to traditional brick-and-mortar pharmacies, offering convenience, accessibility, and cost savings. However, despite their potential benefits, consumer adoption of online pharmacy services remains relatively low in Libya. This study investigates the key factors influencing consumers' attitudes and behavioral intentions toward online pharmacy usage, using the Technology Acceptance Model (TAM) as the theoretical framework. The research employs a survey-based quantitative approach to examine how perceived usefulness, perceived ease of use, and perceived risks impact consumer attitudes and subsequent behavioral intentions. The findings of this study contribute to a deeper understanding of online pharmacy adoption in emerging markets, providing valuable insights for policymakers, healthcare providers, and e-commerce businesses. Moreover, the study highlights the role of trust, security concerns, and regulatory compliance in shaping consumer perceptions and their willingness to embrace digital pharmacy solutions.