Bilgisayar destekli eğitimde bir yazarlık sistemi tasarımı
Design of a graphics-intensive authored system in computer aided education
  1. Tez No: 869648
  2. Yazar: SELMA ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELMA YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Eğitimde bilgisayar uygulamaları ile ilgili yapılan literatür araştırmasının bulgularına dayanılarak, IBM uyumlu kişisel bilgisayarlarda çalışabilecek bir Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE) yazılım paketi geliştirilmiş ve uygulamaya konmuştur. Eğitim amaçlarına yönelik müfredat hazırlamada kullanılabilecek bu program, Turbo Pascal 6.0 programlama dili ile yazılmıştır. Programlama bilgisi çok az veya hiç olmayan ancak kendi alanlarında uzman eğitimcilerin rahatlıkla ders veya seminer hazırlamasını sağlaması, programa bir yazarlık sistemi özelliği katmaktadır. Programda ders hazırlanmasına ilave olarak, eğitimcilerin bir derse ilişkin öğrenci değerlendirme bilgilerini girebilme ve değiştirebilme özellikleri bulunmaktadır. Geliştirilen BDE paketinin özelliği, ders hazırlanırken bilgilerin grafikle ifade edilebilmesi olanağını vermektedir. Hazırlanan dersler bölümlere ayrılarak dersin takip edilebilmesi ve anlaşılması daha kolay hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the findings of the literature research on computer applications in education, a Computer Assisted Education (CAI) software package that can run on IBM compatible personal computers has been developed and implemented. This program, which can be used to prepare curriculum for educational purposes, is written in Turbo Pascal 6.0 programming language. The fact that it allows educators who have little or no programming knowledge but are experts in their fields to easily prepare courses or seminars adds an authoring system feature to the program. In addition to course preparation in the program, educators have the ability to enter and change student evaluation information for a course. The feature of the developed BDE package allows the information to be expressed graphically while preparing the lesson. The prepared lessons are divided into sections, making it easier to follow and understand the lesson.