Sürdürülebilir gastronomi kapsamında tıbbi ve aromatik bitkilerin incelenmesi Kastamonu ili örneği
Examination of medicinal and aromatic plants within the scope of sustainable gastronomy, Kastamonu province example
  1. Tez No: 869701
  2. Yazar: DENİZ KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, gastronomi ve mutfak sanatının sürdürülebilirliği ile tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanım alanlarının incelenmesi ve gösterilmesidir. Gastronominin bilim ile yemek arasındaki bağlantı düşünüldüğünde, tekdüzen insan yaşamının hareketlenmesi mutfak sanatında baharatlarla aromatik ve tıbbi bitkilerin yenilikçi kullanımlarının olmasıyla sağlanmıştır. Bundan dolayı, ayrı ülkelerde ve yerlerde yetişen birtakım aromatik ve tıbbi bitkilerin mutfaklarda duyusal çekiciliği artırıcı şekilde gastronomi ile teşviki sağlanmıştır. Dünya kapsamında birçok bitkinin farklı amaçlarla kullanıldığı düşünüldüğünde, mutfak ve gastronomi sanatında kullanılan aromatik ve tıbbi bitkilerin araştırılması bu konuya katkı bakımından önemli olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma kapsamında kısıtlı sayıda aromatik ve tıbbi bitkilerin spesifik özellikleriyle örnek verilmesi bakımından literatürden seçilmiştir. Söz konusu bitkilerin seçilmesinde; mutfak sanatı ve gastronomi içindeki kullanımı, sürdürülebilirlik anlayışını yansıtma özellikleri araştırmanın kısıtlılığı dahilinde dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and demonstrate the sustainability of gastronomy and culinary art and the use of medicinal and aromatic plants. Considering the connection between gastronomy, science and food, the mobilisation of uniform human life has been provided by the innovative use of spices and aromatic and medicinal plants in culinary art. Therefore, a number of aromatic and medicinal plants growing in different countries and places have been promoted by gastronomy to increase sensory appeal in kitchens. Considering that many plants are used for different purposes around the world, it has been observed that the research of aromatic and medicinal plants used in the art of cuisine and gastronomy is important in terms of contribution to this issue. Within the scope of this study, a limited number of aromatic and medicinal plants were selected from the literature in terms of giving examples with their specific properties. In the selection of the plants in question; their use in culinary art and gastronomy, and their characteristics reflecting the understanding of sustainability were taken into consideration within the limitations of the research.