Erken doğum yapan gebelerde Trp64Arg gen düzeylerinin ve tümör nekroz faktör ilişkili proteinlerin değerlendirilmesi
Evaluation of Trp64Arg gene levels and tumour necrosis factor-related proteins in preterm birth pregnant
- Tez No: 869762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ÜNÜVAR, DOÇ. DR. İLKER ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada, erken doğum (ED) yapan gebelerde β3-AR gen ekspresyonun ve Trp64Arg gen frekansının sağlıklı gebelerle karşılaştırılması ve gen düzeylerinin CTRP'ler ve plazma lipitleri ile ilişkisinin saptanması, ayrıca plasenta dokularında patolojik değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Klinik, ultrasonografik ve laboratuvar kriterlerine göre ED tanısı konulan 40 gebeden ve normal gebelik süresini tamamlayan 40 sağlıklı kontrolden alınan kan örneklerinde CTRP düzeyleri ve plazma lipit seviyeleri ELISA yöntemi ile belirlendi. Gen ekspresyonu RT-PCR yöntemi ile değerlendirildi. Patolojik değişiklikler hematoksilen-eozin boyama yöntemi ile incelendi. Bulgular: Çalışma grubunda, kontrole kıyasla β3-AR gen düzeyi anlamlı derecede azalmış ve Trp64Arg gen frekansı anlamlı düzeyde artmıştır. Çalışma grubunda kontrole kıyasla CTRP3 ve TC düzeyleri azalırken, CTRP4 ve LDL düzeyleri anlamlı düzeyde arttı. ROC analizi sonucunda LDL, HDL, CTRP3 ve CTRP4 düzeylerinin ED vakalarında öngörüsel biyobelirteçler olabileceği tespit edilmiştir. Plasentanın patolojik incelemesinde çalışma grubunda perivillöz fibrin birikimi, intervillöz fibrin birikimi ve hidropik dejenerasyon kontrole kıyasla anlamlı olarak artmıştır. Çalışma grubunda fibrin artışı; doğum haftası ve CTRP4 ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç: İlk defa CTRP düzeyleri ile ED arasındaki ilişki araştırılmıştır. CTRP'ler özellikle HDL ve LDL olmak üzere kan lipit düzeyleri ile ilişkili bulunmuştur. CTRP3, ED komplikasyonları sonucu azalırken; CTRP4 bir savunma mekanizması olarak artmıştır. Plasentada azalan β3-AR düzeyleri ve artan Trp64Arg gen frekansı, plasental perfüzyonu azaltarak fibrin birikimine neden olmuş ve bu durum ED fizyopatolojisine katkı sağlamış olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare β3-AR gene expression and Trp64Arg frequency in PTB with healthy pregnant and to determine the relationship of gene levels with CTRPs and plasma lipids, and to investigate pathological changes in placental tissues. Material and method: CTRP levels and plasma lipid levels were determined by the ELISA method in blood samples taken from 40 pregnant diagnosed with PTB and 40 control who completed the normal pregnancy period. Gene expression was evaluated by RT-PCR method. Pathological changes were examined using hematoxylin-eosin staining. Results: In the study group, β3-AR gene levels significantly decreased and Trp64Arg gene frequency was significantly increased compared with the control. While CTRP3 and TC levels decreased in the study group, CTRP4 and LDL levels increased significantly. ROC analysis revealed that LDL, HDL, CTRP3, and CTRP4 levels could be predictive biomarkers for PTB. On pathological examination of placenta, hydropic degeneration, perivillous and intervillous fibrin deposition were significantly higher in the study group than in the control group. Fibrin levels increased in the study group and were found to be associated with birth week and CTRP4. Conclusion: The relationship between CTRP levels and PTB was investigated for the first time. CTRPs were associated with blood lipid levels, especially HDL and LDL levels. While CTRP3 decreases as a result of PTB complications, CTRP4 increases as a defense mechanism. Decreased β3-AR levels and increased Trp64Arg frequency in the placenta may have caused fibrin accumulation by reducing placental perfusion, which may have contributed to the pathophysiology of PTB.