Yetişkin bireylerde babaya bağlanma düzeyleri ile anksiyete ve obsesif inanışlar arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between father attachment levels and anxiety and obsessive beliefs in adult individuals
- Tez No: 869839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSAK PARDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Baba-bebek bağı, babanın yeni doğan bebeğine bağlanma sürecidir. Bu bağlamda erken dönemde baba ile bebek arasında kurulan bağın, yetişkin dönemde sürekli kaygı ve obsesif inanışlar ile ilişkisi bilinmemektedir. Obsesif inanışlar ise, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ile ilişkilendirilen, zihinde beliren istenmeyen düşünce ve imajlar sonucu fikirlerin değerlendirilme sürecinde hatalar ile oluşan inançlardır. Zihinde süregelen hatalı değerlendirmeler, pekiştiğinde, OKB'deki kompulsif belirtilerin ortaya çıkabildiği öne sürülmüştür. Bu çalışmada Türkiye'deki genel örneklemdeki yetişkin bireylerde erken dönemdeki babaya bağlanma düzeyleri ile sürekli anksiyete ve obsesif inanışlar arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 201 gönüllüye (101 erkek, 100 kadın) ilişkisel tarama yöntemi ile sosyodemografik form, Babaya Bağlanma Ölçeği (BBÖ), Sürekli Kaygı Envanteri (SKE) ve Obsesif İnanışlar Ölçeği – 44 (OİÖ-44) formunu doldurmuştur. Katılımcılardaki babaya bağlanma düzeyleri persentil gruplamasıyla düşük, orta ve yüksek olmak üzere kategorize edilmiştir. Ardından bu üç grup arasında SKE, OİÖ-44 ve alt boyutları skorları arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığı IBM SPSS istatiksel araştırma programı v.28 kullanılarak araştırılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre, farklı babaya bağlanma düzeyleri gruplarından düşük ve yüksek gruplar arasında sürekli kaygı düzeyleri ve obsesif inanış skorları açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Düşük babaya bağlanmaya sahip olan bireyler yüksek babaya bağlanma skorlarına sahip bireylere göre anlamlı ölçüde daha fazla sürekli kaygı düzeyleri göstermişlerdir. Yine benzer şekilde, düşük babaya bağlanmaya sahip olan bireyler yüksek babaya bağlanma skorlarına sahip bireylere göre anlamlı ölçüde daha fazla obsesif inanış skorları göstermişlerdir. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre, sürekli kaygı düzeyleri yüksek bireylerin, ya da OKB riski olan bireylerin baba ile bağlanma durumlarının da terapiler esnasında göz önünde bulundurulması, tedaviden alınacak verimi ve tedavinin etkililiğini artırabilecektir. Anahtar Kelimeler Babaya bağlanma, sürekli kaygı, obsesif inanışlar, obsesif kompulsif bozukluk.
Özet (Çeviri)
Father-infant bonding is the process of attachment of the father to his newborn baby. In this context, the effect of the bond established between the father and the infant in the early period on trait anxiety and obsessive beliefs in adulthood is unknown. Obsessive beliefs, on the other hand, are beliefs associated with obsessive-compulsive disorder (OCD) that are formed by errors in the process of evaluating ideas as a result of unwanted thoughts and images that appear in the mind. It has been suggested that compulsive symptoms in OCD may emerge when erroneous evaluations in the mind are reinforced. In this study, we aimed to determine the relationship between early father attachment levels and trait anxiety and obsessive beliefs in a general sample of adults in Turkey. For this purpose, 201 volunteers (101 males, 100 females) completed the sociodemographic form, Father versıon of Parental Bonding Instrumet, Trait Anxiety Inventory (TAI) and Obsessive Believes Questionnare - 44 (OBS-44) through relational screening method. The levels of attachment to the father in the participants were categorized as low, medium and high by percentile grouping. Then, it was investigated whether there were significant differences between these three groups in terms of trait anxiety, obsessive beliefs and its sub-dimensions usıng IBM SPSS statistical analysis programme v.28. According to the findings of this study, significant differences were found between the low and high groups in terms of trait anxiety levels and obsessive belief scores. Individuals with low paternal attachment showed significantly higher levels of trait anxiety than individuals with high paternal attachment scores. Similarly, individuals with low paternal attachment showed significantly higher obsessive belief scores than individuals with high paternal attachment scores. According to the findings of this study, it is suggested that clinical psychologists and therapists should take into consideration the paternal attachment status of individuals with high levels of trait anxiety or individuals at risk for OCD, which may increase the reliability and effectiveness of treatments. Keywords Father attachment, trait anxiety, obsessive beliefs, obsessive compulsive disorder.