Deniz güvenlik politikalarının kamu politikaları analizi: Türkiye örneği
Public policy analysis of maritime security policies: The case of Turkey
- Tez No: 869872
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SADİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Kamu politikası,“amaçların, değerlerin ve uygulamalıların projelendirilmiş programı”veya sık kabul gören tanımıyla“hükümetlerin yapmayı veya yapmamayı tercih ettik şeyler”olarak açıklanmaktadır. Siyasi iktidarların kullandıkları kaynakların kısıtlı olması, toplumun istek ve ihtiyaçlarının sonsuz olması, hükümetlerin yapmayı veya yapmamayı tercih ettikleri programlardan arasından öncelik sıralaması yapmalarını gerektirmektedir. Bu öncelik sıralaması beraberinde karar vermeyi getirmektedir. Bu açıdan karar verme, kamu otoritelerinin kamusal sorunların çözümü için alternatif politika arasından birisini seçmesi veya seçmeme tercihinde bulunmasını ifade etmektedir. Kamu politikasında, alınmış olan kararlar sonucunda uygulanan politikaların çözümlemesi kamu politikası analizi yapılmaktadır. Kamu politikası analizi, karar vericilere uygulanmış olan politikaların“nedenine, niçinine ve nasılına yönelik”değerlendirmeler sunmaktadır. Buna göre, bu araştırmada Türkiye Deniz Güvenlik Politikalarının çözümlemesi yapılarak elde edilen sonuçlar çerçevesinde Türkiye Deniz Güvenlik Politikalarını geliştirilmesine yönelik tekliflerin verilmesi amaçlanmıştır. Bu amacın gerçekleştirilmesine yönelik Türkiye Deniz Güvenlik Politikalarının yapım ve uygulanmasında aktif rol alan kurum ve kuruluşların resmi politika belgeleri deniz güvenlik matrisi çerçevesinde hazırlanan kodlar ile“ATLAS.ti”nitel veri analiz programında analiz edilmiştir. Böylece, karar vericilere literatürde ilk kez Türkiye Deniz Güvenlik Politikalarına yönelik genel resmin sunulması sağlanmıştır. Analiz sonucunda politikaların doğruluğu ya da yanlışlığı üzerine bir değerlendirmeden kaçınılarak, müteakip Türkiye Deniz Güvenlik Politikaların daha etkin ve verimli olmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Public policy is explained as the projected program of goals, values and practices or the things that governments have preferred to do or not to do with their frequently accepted definition. The fact that the resources used by political powers are limited, the wants and needs of society are endless, requires that governments prioritize among the programs they prefer to do or not do. This priority sequence brings with it decision-making. In this respect, decision-making means that public authorities choose or choose one of the alternative policies for the solution of public problems. Public policy analysis of the policies implemented as a result of the decisions taken, public policy analysis is carried out. Public policy analysis offer assessments of the why and how of policies applied to decision makers. Accordingly, in this research, it is aimed to give proposals for the development of Turkish Maritime Security Policies within the framework of the results obtained by analyzing Turkish Maritime Security Policies. The official policy documents of the institutions and organizations that take an active role in the construction and implementation of the Turkish Maritime Security Policies for the realization of this purpose were analyzed in the“ATLAS.ti”qualitative data analysis program with the codes prepared within the framework of the maritime security matrix. Thus, for the first time in the literature, the general picture of the Turkish Maritime Security Policies has been presented to the decision-makers. As a result of the analysis, an assessment on the correctness or inaccuracy of the policies was avoided and suggestions were made to make subsequent Turkish Maritime Security Policies more effective and efficient.