Örgütlerin dijitalleşme süreçlerinde liderlik tarzlarının süreç başarısına etkisi
The effect of leadership styles in the digitalization process of organizations on the success of the process
  1. Tez No: 869883
  2. Yazar: REMZİYE TUĞÇE PASİNLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN BENHÜR AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüz iş dünyasında, işletmelerin dijital dönüşümü, rekabet avantajı elde etme ve sürdürülebilirliği sağlama açısından kritik bir öneme sahiptir. Ancak, dijitalleşme sürecinin etkili bir şekilde yönetilmesi, teknolojik altyapı ve stratejilerle sınırlı değildir; aynı zamanda liderlik kalitesi ile de yakından ilişkilidir. Liderlik, değişen iş ortamında belirleyici bir rol oynamaktadır. Dijitalleşme sürecinde liderlerin, hızlı değişime uyum sağlama, inovasyonu teşvik etme ve çalışanları motive etme gibi becerilere sahip olması gerekmektedir. Ayrıca, liderlerin vizyoner bir bakış açısına sahip olmaları ve organizasyonel değişim sürecini etkili bir şekilde yönlendirebilmeleri kritiktir. Bu çalışma, örgütlerin dijitalleşme süreçlerinde liderlik tarzlarının önemini araştırmaktadır. Hangi liderlik tarzlarının dijital dönüşümü başarıyla yönlendirebileceğini anlamak, işletmelerin stratejik kararlar almasına ve uygun liderlik stratejilerini benimsemesine yardımcı olacaktır. Özellikle, dönüşümcü liderlik tarzı, dijitalleşme sürecinde organizasyonel değişimi hızlandırabilir ve çalışanların katılımını artırabilir. Farklı liderlik tarzlarının farklı sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır ve bu nedenle lider seçimi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın sonuçları işletmelere, dijitalleşme sürecinde doğru liderlik tarzlarını belirleme konusunda rehberlik edecek ve organizasyonel dönüşümü başarıyla yönlendirebilmelerine yardımcı olacaktır. Bu, işletmelerin rekabet güçlerini artırarak sürdürülebilir başarıya ulaşmalarına katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak, dijitalleşme sürecinde liderlik tarzlarının belirleyici bir faktör olduğunu ve doğru liderlik yaklaşımının işletmeler için rekabet avantajı sağlayabileceğini vurgulamak önemlidir. Bu nedenle, işletmelerin dijital dönüşüm stratejilerini belirlerken liderlik faktörünü göz önünde bulundurmaları kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, the digital transformation of enterprises holds critical importance in gaining a competitive advantage and ensuring sustainability. However, effectively managing the digitization process is not limited to technological infrastructure and strategies alone; it is also closely related to the quality of leadership. Leadership plays a decisive role in the changing business environment. In the process of digitalization, leaders need to possess skills such as adapting to rapid change, fostering innovation, and motivating employees. Additionally, leaders need to have a visionary perspective and be able to effectively guide the organizational change process. This study investigates the importance of leadership styles in the digitalization processes of organizations. Understanding which leadership styles can successfully steer digital transformation will assist businesses in making strategic decisions and adopting appropriate leadership strategies. Particularly, the transformational leadership style can accelerate organizational change and increase employee participation in the digitalization process. It should be noted that different leadership styles can lead to different outcomes, underscoring the importance of leadership selection. In this context, the results of the study will guide businesses in identifying the right leadership styles for digitalization and successfully steering organizational transformation. This will contribute to enhancing businesses' competitive power and achieving sustainable success. In conclusion, it is important to emphasize that leadership styles are a decisive factor in the digitalization process and that the right leadership approach can provide a competitive advantage for businesses. Therefore, considering the leadership factor when determining digital transformation strategies is of critical importance for enterprises.