Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde c-reaktif protein/albümin, nötrofil/lenfosit ve laktat dehidrojenaz/albümin oranlarının genel sağkalımı öngörmedeki yeri
The predictive role of the c-reactive protein/albumin, neutrophil/lymphocyte, and lactate dehydrogenase/albumin ratios on overall survival in patients with non-small cell lung cancer
- Tez No: 870055
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş-Amaç: Akciğer kanseri, dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Bu hastalığın yüksek mortalite oranları; hastaların genellikle ileri evrede tanı alması, tedaviye yanıtın sınırlı olması, tümörün moleküler ve genetik özellikleri, hastanın yaşı, performans durumu, eşlik eden komorbiditeleri gibi çeşitli faktörlerle ilişkilidir. Tanı anında hastalığın prognozunun doğru bir şekilde değerlendirilmesi, daha etkili tedavi planları oluşturulması ve azalmış mortalite ile ilişkilidir. Çalışmamızın amacı, inoperabl küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı alan hastalarda, C-reaktif protein (CRP)/albümin, nötrofil/lenfosit, laktat dehidrojenaz (LDH)/albümin oranlarının, sağkalım üzerine etkisi ve prognozu etkilediği bilinen histolojik tip, evre, sigara kullanımı, ek hastalıklar gibi faktörler ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Retrospektif kohort olarak tasarlanan çalışmamıza, Ocak 2019 ve Aralık 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde inoperabl küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tanısı alan 464 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, solunum fonksiyon testleri, radyolojik görüntülemeleri, tedavi yöntemleri, tanı anındaki CRP, albümin, nötrofil, lenfosit, LDH değerleri kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya 61 (%13,15) kadın, 403 (%86,85) erkek olmak üzere toplam 464 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 59,2±7,5 idi. CRP/albümin oranı (CAO) için kestirim değeri 0,99, nötrofil/lenfosit oranı (NLO) için kestirim değeri 5,19, LDH/albümin oranı (LAO) için kestirim değeri 7,82 olarak bulundu. Bulunan bu kestirim değerlerine göre hastalar iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Objective: Lung cancer is one of the leading causes of cancer-related deaths worldwide. The high mortality rates of this disease are associated with various factors such as the advanced stage at diagnosis, limited response to treatment, molecular and genetic characteristics of the tumor, patient's age, performance status, and comorbid conditions. Accurate prognostic assessment at the time of diagnosis is related to the creation of more effective treatment plans and reduced mortality. The aim of our study is to evaluate the impact of C-reactive protein (CRP)/albumin ratio (CAR), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), and lactate dehydrogenase (LDH)/albumin ratio (LAR) on survival in patients diagnosed with inoperable non-small cell lung cancer (NSCLC), and their relationship with factors known to affect prognosis such as histological type, stage, smoking status, and comorbidities. Materials and Methods: In our retrospective cohort study, 464 patients diagnosed with inoperable NSCLC between January 2019 and December 2020 at the University of Health Sciences Yedikule Chest Diseases and Chest Surgery Health Application and Research Hospital were included. The demographic characteristics, pulmonary function tests, radiological imaging, treatment methods, and CRP, albumin, neutrophil, lymphocyte, and LDH values at the time of diagnosis were recorded. Results: A total of 464 patients, comprising 61 females (13.15%) and 403 males (86.85%), were included in the study. The mean age of the patients was 59.2±7.5 years. The cutoff values were determined as 0.99 for the CAR, 5.19 for the NLR, and 7.82 for the LAR. Based on these cutoff values, the patients were divided into two groups.