Yoğun bakım ünitesinde takip edilen akut travma hastalarının kanama parametrelerinin morbidite ve mortalite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of bleeding parameters of acute trauma patients followed in the intensive care unit in terms of morbidity and mortality
- Tez No: 870056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN, DR. ENGİN İHSAN TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Kanama ve travma, yoğun bakım ünitesinde önemli mortalite ve morbidite sebeplerindendir. Çalışmamızda yoğun bakım ünitesinde takip edilen akut travma hastalarının yaralanma sonrası morbidite ve mortalitenin insidansı ve şiddeti, kanama parametreleri baz alınarak araştırılmıştır. Amaç, morbidite ve mortaliteyi öngören kanama parametrelerinin istatistiksel açıdan değerlendirilerek etkili olanların belirlenmesidir. Materyal ve Metod: Hastanemiz Yoğun Bakım ünitesinde, 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında, 18-99 yaş aralığındaki 307 hasta retrospektif olarak incelendi. İncelenecek değişkenler hasta karakteristikleri ve biyokimyasal parametreler olarak iki ayrı kategoriye ayrılmıştır. Hasta Karakteristikleri: Yaş, Cinsiyet, Glaskow Koma Scale (GKS skoru), APACHE II skoru, travma türü, ek komorbiditeleri, Total kan transfüzyon miktarı, YBÜ kalış süresi, Şifa/Taburcu durumu (Öldü-Şifa ile Taburcu), Kalıcı Hasar kalıp kalmadığıdır (Evet/Hayır). Biyokimyasal kanama parametreler ise Hemoglobin (HGB), High Sensitive Troponin, Trombosit (PLT), Prokalsitonin, C-reaktif protein (CRP), beyaz kan hücresi (White Blood Cell- WBC). Biyokimyasal parametrelerde yoğun bakıma girdikten hemen sonra ve çıkıştan önceki değerlere bakılacaktır. Bulgular: Hemoglobin, troponin, prokalsitonin, C-reaktif protein (CRP), trombosit (platelet - PLT) seviyesi prognoz ile ilişkili bulunmuştur. APACHE II ve Glaskow Koma Scale (GKS skoru) skorları prognoz ile ilişkili bulunmuştur. Beyaz kan hücresi (White Blood Cell - WBC), yaş mortalite ile ilişkili bulunmamıştır. Sonuç: Yoğun bakım ünitesinde takipli travma hastalarında Hemoglobinde (HGB) düşüş, troponinde yükselme, platelette (PLT) düşüş, prokalsitoninde yükselme, C- reaktif proteinde (CRP) yükselme mortalite ile ilişkili olarak bulunmuştur. Yaş, spesifik organ hasarı, travma türü, travma şiddeti ve benzeri birçok etmen göz önüne alınarak travma şiddetinde çok yönlü bir değerlendirme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Bleeding and trauma are important causes of mortality and morbidity in the ICU (intensive care unit). In our study, the incidence and severity of post-injury morbidity and mortality in acute trauma patients followed in the ICU (intensive care unit) were investigated based on bleeding parameters. The aim is to statistically evaluate the bleeding parameters that predict morbidity and mortality and determine the effective ones. Materials and Methods: In intensive care unit of our hospital, 307 patients between the ages of 18-99 were examined retrospectively between January 1, 2022 and December 31, 2023. The variables to be examined are divided into two separate categories: patient characteristics and biochemical parameters. Patient Characteristics: Age, Gender, GCS score, APACHE II score, trauma type, additional comorbidities, Amount of blood transfusion, ICU stay duration, Healing/Discharge status (Dead-Discharged with Healing), Whether there is any Permanent Damage (Yes/No) Biochemical bleeding parameters are Hemoglobin (HGB), High Sensitive Troponin, Platelet (PLT), Procalcitonin, C-reactive protein (CRP), white blood cells (WBC). Biochemical parameters will be checked immediately after entering the intensive care unit and before leaving. Results: Hemoglobin, troponin, procalcitonin, C-reactive protein (CRP), platelet (PLT) levels were found to be associated with the prognosis. APACHE II and Glaskow Coma Scale (GCS scores) were found to be associated with prognosis. White Blood Cells (WBC), age was not associated with mortality. Conclusion: In trauma patients followed up in the intensive care unit, a decrease in Hemoglobin (HGB), an increase in troponin, a decrease in platelets (PLT), an increase in procalcitonin, and an increase in C-reactive protein (CRP) were found to be associated with mortality. A multifaceted evaluation of trauma severity should be made, taking into account many factors such as age, specific organ damage, trauma type, trauma severity, etc.