Çölyak hastalarında nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit, eritrosit dağılım genişliği/trombosit, lenfosit/monosit oranlarının marsh skorlaması ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between neutrophil/lymphocyte, platelet/lymphocyte, erythrocyte distribution width/platelete, lymphocyte/monocyte ratios and marsh scoring in celiac patients
- Tez No: 870078
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Çölyak hastalığı gluten alımı sonrası ortaya çıkan, kronik, otoimmün ve sistemik ince bağırsak enteropatisidir. Tanı antikor testleri ve biyopsi sonuçlarının kombine edilmesi ile konulur. Çölyak hastalığı öncelikle bazı inflamatuar belirteçlerde değişikliklere sebep olabilir. Çalışmamızda çölyak hastalığında nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit, eritrosit dağılım genişliği/trombosit, lenfosit/monosit oranlarının Marsh skorlaması ı̇le ı̇lişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Klinikleri'ne 01.01.2010 - 01.06.2023 tarihleri arasında başvuran hastalar dahil edilmiştir. Çölyak hastalığı tanısı almış olan hastalar (89), komorbid hastalığı olmayıp herhangi bir endikasyonla yapılan endoskopide bulguları normal saptanan hastalar(88) dahil edilme ve dışlama kriterlerine uygun olarak çalışmaya alınmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, doku transglutaminaz antikoru, anti endomisyum antikoru, anti gliadin antikoru, ALT, AST, demir, DBK, TDBK, folat, vitamin B12, D vitamini HGB, WBC, nötrofil, lenfosit, monosit, trombosit, RDW, Marsh skoru kayıt edildi. NLO, PLO, RPO, LMO değerlerinin Çölyak hastalığını ve Marsh skorunu öngörmedeki yeri istatistiksel yöntemler ile araştırıldı. İstatistiksel analiz SPSS 27.0 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Celiac disease is a chronic, autoimmune and systemic small intestinal enteropathy that occurs after gluten intake. Diagnosis is made by combining antibody tests and biopsy results. Celiac disease may primarily cause changes in some inflammatory markers. Our study aimed to evaluate the relationship between neutrophil/lymphocyte, platelet/lymphocyte, erythrocyte distribution width/platelet, lymphocyte/monocyte ratios and Marsh scoring in celiac disease. Material and Method: Patients who applied to Haydarpaşa Numune Health Practice and Research Center Internal Medicine and Gastroenterology Clinics between 01.01.2010 - 01.06.2023 were included. Patients diagnosed with celiac disease (89) and patients who did not have a comorbid disease and whose findings were found to be normal during endoscopy performed for any indication (88) were included in the study in accordance with the inclusion and exclusion criteria. Age, gender, tissue transglutaminase antibody, anti endomysium antibody, anti gliadin antibody, ALT, AST, iron, DBK, TDBK, folate, vitamin B12, vitamin D HGB, WBC, neutrophil, lymphocyte, monocyte, platelet, RDW, Marsh score of the patients It saved. The place of NLR, PLO, RPO, LMO values in predicting Celiac disease and Marsh score was investigated with statistical methods. Statistical analysis was performed with the SPSS 27.0 package program.