Çölyak hastalığında trombosit göstergeleri ile tanı vediyete uyumun değerlendirilmesi arasındaki ilişki
Relationship between thrombocyte indicators and diagnosis and diet compliance evaluation in celiac disease
- Tez No: 910759
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Çölyak hastalığı, genetik olarak yatkın kişilerde çevresel faktörlerin de etkisiyle ortaya çıkan kronik, sistemik ince bağırsak enteropatisidir. Tanı genellikle kanda çölyak spesifik antikokorlar ve duodenal biyopsi ile konulur. Spesifik genetik testler ise tanı koymak için yardımcı testlerdir. Tam kan sayımında trombosit, trombosit dağılım genişliği (PDW), ortalama trombosit hacmi (MPV) ve platekrit (PCT) gibi bazı biyobelirteçler bulunur. Trombositler inflamatuvar süreçte rol aldıkları için kronik inflamatuvar hastalıklarda da trombosit göstergelerinin kullanılabilecğini düşündürtmüştür. Çalışmanın amacı, trombosit göstergelerinin; ortalama trombosit hacmi (MPV), trombosit dağılım genişliği (PDW), plateletkrit (PCT), çölyak hastalığında tanı ve diyete uyumun değerlendirilmesi için kullanışlı, ucuz, invaziv olmayan bir belirteç olup olmayacağını araştırmaktır. Materyal ve Metod: Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Klinikleri'ne 01.01.2010 - 01.02.2024 tarihleri arasında başvuran hastalar dahil edilmiştir. Komorbid hastalığı olmayıp herhangi bir endikasyonla yapılan endoskopide bulguları normal saptanan veya çölyak hastalığı ile uyumlu olmayan hastalar grup 1, çölyak hastalığı tanısı almış olan hastalar grup 2, 2.gruptaki hastalardan 6. ay kontrolüne gelen hastalar grup 3 dahil edilme ve dışlama kriterlerine uygun olarak çalışmaya alınmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, doku transglutaminaz antikoru, anti endomisyum antikoru, anti gliadin antikoru, Ig A, demir, folat, vitamin B12, HGB, WBC, nötrofil, lenfosit, RDW, PLT, PCT, PDW, MPV gibi veriler kayıt edilecektir. Çalışmamızın amacı gereği trombosit, PCT, PDW, MPV testlerinin çölyak hastalığının tanısı ve diyete uyumun değerlendirilmesindeki rolü istatistiksel yöntemler ile araştırıldı. İstatistiksel analiz SPSS 27.0 paket programı ile yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.001), ferritin (p=
Özet (Çeviri)
Objective: Celiac disease is a chronic, systemic small intestinal enteropathy that occurs in genetically predisposed individuals due to environmental factors. Diagnosis is usually made by celiac-specific antibodies in the blood and duodenal biopsy. Specific genetic tests are auxiliary tests for diagnosis. Complete blood count includes some biomarkers such as platelets, platelet distribution width (PDW), mean platelet volume (MPV) and plateletcrit (PCT). Since platelets play a role in the inflammatory process, it was thought that platelet indicators should be used in chronic inflammatory diseases. The aim of the study is to show that platelet indicators; mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW), plateletcrit (PCT) can be useful, inexpensive and non-invasive markers for the diagnosis and evaluation of dietary compliance in celiac disease. Material and Method: Patients who applied to Haydarpasa Numune Education and Research Center Internal Medicine and Gastroenterology Clinics between 01.01.2010 and 01.02.2024 were included in the study. Patients who did not have comorbid diseases and whose findings were normal in endoscopy performed for any indication or were not compatible with celiac disease were included in group 1, patients who were diagnosed with celiac disease were included in group 2, and patients from group 2 who came for the 6th month control were included in group 3 in accordance with the inclusion and exclusion criteria. Data such as age, gender, tissue transglutaminase antibody, anti-endomysium antibody, anti-gliadin antibody, IgA, iron, folate, vitamin B12, HGB, WBC, neutrophil, lymphocyte, RDW, PLT, PCT, PDW, MPV of the patients will be recorded. For the purpose of our study, the role of platelet, PCT, PDW, MPV tests in the diagnosis of celiac disease and the evaluation of diet compliance was investigated by statistical methods. Statistical analysis was performed using SPSS 27.0 package program. Statistical significance level was accepted as p0.001), ferritin (p=