Somalilan'da Gabooye marjinalleşmesi: Kök nedenler, miraslar ve sosyal hareketlilik beklentileri
Gabooye marginalization in Somaliland: Root causes, legacies and social mobility prospect
  1. Tez No: 870115
  2. Yazar: ZAKARIE ABDI BADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu tez, Somalilan'deki Gabooye topluluğunun marjinalleşmesinin altında yatan nedenleri, miraslarını ve Gabooye topluluğunun sosyal hareketlilik olanaklarını inceler. Ülkenin din, etnik köken, dil ve kültür açısından homojen yapısına rağmen Gabooye ciddi bir marjinalleşme yaşamaktadır, bu da onların benzersiz sosyal zorluklarına dair detaylı bir anlayışın gerekliliğini vurgulamaktadır. Nitel bir yaklaşım olan temelendirilmiş kuram metodolojisi temelinde yürütülen bu çalışmadır, mülakatlar, odak grup tartışmaları ve belgesel analizi yoluyla veri toplamış ve analiz etmiştir. Bu metodoloji, Gabooye'nin yaşadığı marjinalleşmeyi derinlemesine, teoriye dayalı bir şekilde anlamayı sağlar ve onların perspektifleri ve deneyimlerine odaklanır. Gabooye topluluğunun marjinalleşmesi, toplumsal yapılarının kaybı ve sömürge yönetiminin olumsuz sonuçları gibi tarihsel faktörlere dayandırılabilir. Sosyokültürel faktörler, Gabooye hakkında süregelen kutsal ve kötü mitler ile onları sosyal ağlardan dışlayan yaygın klanizmi içerir. Sistemik olarak, eğitim yoksunluğu, mesleki marjinalleşme ve kentsel ayrımcılık ile karşı karşıyadırlar. Bu kök nedenler, Gabooye'yi dışlanan kökleşmiş sosyal damgalama ve ana akım ekonomik faaliyetlerden ekonomik dışlanma gibi süregelen mirasları ortaya çıkarmıştır, bu da onların yoksulluğunu ve sınırlı kaynaklara erişimlerini daha da pekiştirmektedir. Politik olarak, karar alma süreçlerinde nadiren temsil edilirler, bu da kamu işlerindeki etkilerinin eksikliğini pekiştirir. Sosyal hareketlilik olanakları bu miraslar tarafından kısıtlanmaktadır. Bununla birlikte, hedeflenmiş eğitim fırsatları, ekonomik güçlendirme girişimleri ve artırılmış politik katılım yoluyla marjinalleşme döngüsünün kırılmasına yardımcı olabilecek iyileştirme potansiyeli vardır. Diğer klanların Gabooye'ye yönelik sosyal kabulleri de görülmektedir. Somalilan'deki Gabooye'nin marjinalleşmesi, onların dışlanmalarını sürdüren tarihsel, sosyokültürel ve sistemik faktörler tarafından etkilenen karmaşık bir sorundur. Bu sorunu ele almak, Gabooye'nin toplum içindeki entegrasyonunu ve hareketliliğini artırmak için bu boyutların aynı anda ele alındığı kapsamlı ve kapsayıcı politikalar gerektirir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the underlying causes, and legacies of Gabooye marginalization, and prospects for the social mobility of the Gabooye community in Somalilan. Despite the country's homogeneity in terms of religion, ethnicity, language, and culture, the Gabooye face significant marginalization, emphasizing the necessity for a nuanced understanding of their unique social challenges. Using a qualitative approach grounded in grounded theory methodology, this study collected and analyzed data through interviews, focus group discussions, and documentary analysis. This methodology enables a deep, theory-based comprehension of the marginalization experienced by the Gabooye, focusing on their perspectives and experiences. The marginalization of the Gabooye community can be traced back to historical factors, such as the loss of their societal structures and the adverse consequences of colonial rule. Sociocultural factors include the perpetuation of sacred and evil myths about the Gabooye and widespread clannism that excludes them from social networks. Systemically, they face educational deprivation, occupational marginalization, and urban segregation. These root causes have resulted in enduring legacies, including entrenched social stigmas that isolate the Gabooye and economic disenfranchisement from mainstream economic activities, further perpetuating their poverty and limited access to resources. Politically, they are marginalized, with scarce representation in decision-making processes, reinforcing their lack of influence in public affairs. The prospects for social mobility are constrained by these legacies. However, there is potential for improvement through targeted educational opportunities, economic empowerment initiatives, and enhanced political participation, which could collectively help to break the cycle of marginalization. There is also seemingly social acceptance from other clans towards Gabooye. The marginalization of the Gabooye in Somalilan is a complex issue influenced by historical, sociocultural, and systemic factors that interlock to sustain their exclusion. Addressing this requires comprehensive and inclusive policies that tackle these dimensions simultaneously to enhance the Gabooye's integration and mobility within society.