Proje tabanlı STEM eğitimi etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, öz-düzenlemelerine, fen ve STEM'e yönelik tutumlarına, öz-yeterlilik inançlarına etkisi ile öğrenci görüşleri
The effect of project-based STEM education activities on 7th grade students' academic achievements, self-regulation, attitudes towards science and STEM, and self-efficacy beliefs and student opinions
- Tez No: 870135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE HATUN DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı proje tabanlı STEM eğitimi etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, öz-düzenlemelerine, fen ve STEM'e yönelik tutumlarına, öz-yeterlilik inançlarına etkisi ile öğrenci görüşlerini tespit etmektir. Araştırmada yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel verilerin nicel verileri destekleyeceği düşüncesinden dolayı karma araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde nicel araştırma yöntemlerinden; ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim- öğretim yılı Kars ilinin bir ilçesinde iki ortaokulun 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubunu bir ortaokuldan 24, diğer ortaokuldan 28 7. sınıf öğrencisi olmak üzere toplamda 52 öğrenci oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerden kontrol grubuna 7. sınıf takımyıldızları konusu düz anlatım tekniği ile anlatılmıştır. Deney grubuna ise STEM etkinlik öğretim materyallerinin kullanıldığı ve 5E öğretim yöntemine entegre edilen yöntemle ders işlenmiştir. Araştırmanin nicel bölümüne ait veri toplama araçları olarak 7. sınıf düzeyindeki öğrencilere“Fen Bilimlerine Yönelik Öz-düzenleme Ölçeği”,“Ortaokul Öğrencileri İçin Fen Bilimleri Öğrenmeye Yönelik Öz-Yeterlilik İnanç Ölçeği”,“Fen Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”,“Takımyıldızlar Akademik Başarı Testi”ile“STEM' e Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümüne ait veri toplama araçları olarak takımyıldızları konusunun STEM ile öğretimine yönelik yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmına ait olan veri toplama araçları kontrol ve deney gruplarına uygulama öncesinde ve uygulama sonrasında ön test-son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nitel kısmına ait olan veri toplama aracı isi deney grubuna proje tabanlı STEM eğitimi etkinlikleri sonrasında uygulanmıştır. Nicel verilerin analizi bilgisayarda bulunan bir paket programında, nitel verilerin analizi ise yine bilgisayar ortamında nitel verilerin analizinde kullanılan bir programda analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre; düz anlatım yönteminin kullanıldığı kontrol grubunun sadece takımyıldızları konusuna yönelik akademik başarılarında artış olmuş, fen bilimleri öğrenmeye yönelik öz-yeterlilik inançlarında, fen bilimlerine yönelik öz-düzenlemelerinde, fen dersine yönelik tutumlarında, STEM'e yönelik tutumlarında herhangi bir değişiklik olmamıştır. Proje tabanlı STEM eğitimi etkinliklerinin yapıldığı deney grubunun takımyıldızları konusuna yönelik akademik başarılarında, fen bilimleri öğrenmeye yönelik öz-yeterlilik inançlarında, fen bilimlerine yönelik öz-düzenlemelerinde, fen dersine yönelik tutumlarında, STEM'e yönelik tutumlarında artış olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre ise proje tabanlı STEM eğitimi etkinliklerinin yapılması sonrasında deney grubu öğrencilerinin takımyıldızları konusunun STEM ile öğretimine yönelik görüşlerine bakıldığında; öğrencilerin proje tabanlı STEM eğitimi etkinliklerinden çok memnun kaldıkları, çok eğlendikleri, heyecan ve mutluluk duydukları, konuyu daha iyi anladıkları, fen bilimleri dersini daha çok sevdikleri ve proje tabanlı STEM eğitimi etkinliklerine yönelik düşüncelerinin olumlu yönde değiştiği şeklinde görüş bildirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effects of project-based STEM education activities on 7th grade students' academic success, self-regulation, attitudes towards science and STEM, and self-efficacy beliefs, as well as student opinions. Mixed research method was preferred in the research because it was thought that the qualitative data obtained from structured interviews would support the quantitative data. In the quantitative part of the research, quantitative research methods; A quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used. In the qualitative part of the research, case study, one of the qualitative research methods, was used. The study group of the research consists of 7th grade students of two secondary schools in a district of Kars province in the 2023-2024 academic year. The study group consists of 52 students in total, 24 from one secondary school and 28 7th grade students from the other secondary school. The subject of 7th grade constellations was explained to the control group of students participating in the research using the direct narrative technique. For the experimental group, the course was taught using STEM activity teaching materials and integrated with the 5E teaching method. The data collection tools for the quantitative part of the research were“Self-Regulation Scale for Science”for 7th grade students,“Self-Efficacy Belief Scale for Learning Science for Secondary School Students”,“Attitude Scale for Science Lesson”,“Constellations”Academic Achievement“. Test”and“Attitude Scale Towards STEM”were used. Structured interview questions for teaching the subject of constellations with STEM were used as data collection tools for the qualitative part of the research. Data collection tools belonging to the quantitative part of the research were applied to the control and experimental groups as pre-test and post-test before and after the application. The data collection tool, which belongs to the qualitative part of the research, was applied to the experimental group after project-based STEM education activities. The analysis of quantitative data was analyzed in a package program available on the computer, and the analysis of qualitative data was analyzed in a program used to analyze qualitative data in a computer environment. According to the quantitative results of the research; The control group, in which the direct instruction method was used, had an increase in their academic achievement only on the subject of constellations, and there was no change in their self-efficacy beliefs towards learning science, their self-regulation towards science, their attitudes towards science course, and their attitudes towards STEM. It was determined that the experimental group, in which project-based STEM education activities were carried out, had an increase in their academic achievement on the subject of constellations, their self-efficacy beliefs towards learning science, their self-regulation towards science, their attitudes towards science course, and their attitudes towards STEM. According to the qualitative results of the research, after carrying out project-based STEM education activities, when the opinions of the experimental group students about teaching the subject of constellations with STEM are examined; It was determined that the students were very satisfied with the project-based STEM education activities, they had a lot of fun, they felt excited and happy, they understood the subject better, they liked the science lesson more, and they expressed their opinions that their opinions about the project-based STEM education activities changed positively.