Negative word of mouth in the context of sustainability: The impact of sustainability scandals on consumers
Sürdürülebı̇lı̇rlı̇k bağlamında ağızdan ağıza negatif iletişim: Sürdürülebı̇lı̇rlı̇k skandallarının tüketı̇cı̇ler üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
- Tez No: 870209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLŞAH CAVDAR AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, tüketici ve işletmelerin hayatında yer edinmesiyle birlikte pazarlamanın da odak noktalarından biri haline gelmiştir. Araştırmacılar sürdürülebilir tüketim bağlamında tüketici farkındalığı, satın alma kararları ve ağızdan ağıza negatif iletişim ile ilgili tüketici davranışları hakkında bazı bulgular elde etmiştir. Bu bulgular değerli olmakla birlikte psikoloji ve kültür literatürü, bireysel düzeyde sürdürülebilir davranış niyetini etkileyen bazı duygusal ve kültürel faktörlerin de olduğunu kanıtlamaktadır. Bu kapsamda bu araştırma, sürdürülebilirlik bağlamında ağızdan ağıza iletişim niyetini tüketici duyguları ve kültürel yönelimler perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma modelinde eksojen değişken olarak kolektivizm, endojen değişken olarak ağızdan ağıza negatif iletişim niyeti ve aracı değişken olarak da olumsuz duygular yer almaktadır. Araştırma modelindeki ilişkiler incelenirken çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik boyutları ile ilgili marka skandalı yaşayan üç ünlü marka seçilmiştir. Dört farklı araştırma hipotezini test etmek için üç marka skandalı üzerinden, her birinde 100 katılımcı bulunmak üzere üç çevrimiçi anket yapılmıştır. Araştırma bulgularını analiz etmek için SmartPLS aracılığıyla yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Son olarak hem teorik hem de yönetimsel çıkarımlar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the term of sustainability has started to be a part of consumers and businesses, it has also become one of the focal points in marketing. Researchers have provided some findings about consumer behavior regarding consumer awareness, purchase decisions, and negative word-of-mouth within the sustainable consumption context. These findings are valuable, but the psychology and culture literature evidence that there are also some emotional and cultural factors influencing sustainable behavioral intention at the individual level. Thus, this research aims to investigate word-of-mouth intention from the perspective of consumer emotions and cultural orientations within the sustainability context. The research model included collectivism as the exogenous variable, negative word-of-mouth intention as the endogenous variable, and negative emotions as the mediator. While examining relationships in the research model, three famous brands, that had brand scandals about environmental, social, and economic sustainability dimensions, were selected. Three online surveys, each with 100 respondents, were conducted for three brand scandals to test four research hypotheses. The structural equation modeling was used via SmartPLS to analyze the research findings. Lastly, both theoretical and managerial implications were provided.