Sporcuların sağlıklı beslenme tutumları ile benlik algısı durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of healthy nutrition attitudes and self-perception of athletes
  1. Tez No: 870349
  2. Yazar: ADNAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sporcularda sportif performansı etkileyen ana faktörler genetik yapı, doğru antrenman ve beslenme olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda sporcuların sağlıklı beslenme tutumları ve benlik algısı durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılan araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında kullanılan anket formunda araştırmaya katılan sporcuların demografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla“Kişisel Bilgiler Formu”, sporcuların beslenme tutum düzeyinin belirlenmesi amacıyla“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”ve benlik algı güzeyinin belirlenmesi amacıyla“Sporcu Benlik Algısı Envanteri”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde istatistiksel veri analiz programı olan SPSS 24.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main factors affecting sportive performance in athletes are accepted as genetic structure, proper training and nutrition. In this context, relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the study conducted to evaluate the healthy eating attitudes and self-perception of athletes. In the questionnaire form used to collect the research data,“Personal Information Form”was used to determine the demographic characteristics of the athletes participating in the research,“Attitude Scale on Healthy Nutrition”was used to determine the level of nutritional attitudes of the athletes and“Athlete Self Perception Inventory”was used to determine the level of self-perception. SPSS 24.0 program, which is a statistical data analysis program, was used in the analysis of the research data.