Kumar oynama bozukluğu tanıma testinin (GDIT) Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of gambling disorder identification test (GDIT)
  1. Tez No: 870434
  2. Yazar: HÜSEYİN OZAN TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖNEN SERTÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırmada Kumar Oynama Bozukluğu Tanıma Testinin (GDIT) Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğinin gösterilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırmanın modeli niceliksel ve analitik, zamansal açıdan da kesitsel olarak yapılmıştır. Ölçek ruh sağlığı konusunda uzman olan kişiler tarafından Türkçe'ye çevrilmiş, gerekli düzenlemeler sonrasında da tekrar İngilizce'ye çevrilerek orijinal ölçeği oluşturan ekibe iletilmiş ve gerekli onay alınmıştır. Sonrasında çalışma Seferihisar Necat Hepkon Devlet Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvurmuş olan 145 kumar oynama bozukluğu tanısı olan kişi ve çalışmaya katılmayı kabul eden 145 gönüllü ile yapılmıştır. Kişilerle psikiyatrik görüşme yapılmış, sonrasında GDIT doldurulmuştur. İlk uygulamadan yaklaşık olarak 1 ay sonra 58 katılımcıya tekrar test uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızdaki analizlere göre, ölçeğin dil geçerliliği, kapsam ve yapı geçerliliği olduğu gösterilmiştir. GDIT'teki 14 ifadenin 3 alt boyut oluşturduğu saptanmıştır. Yapılan analizlerle orijinal ölçekten herhangi bir maddenin çıkartılmasına gerek olmadığı gösterilmiştir. Güvenilirlik analizlerinde ise sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) 0,998, Cronbach Alfa değeri 0,941 olarak sonuçlanmıştır. Ölçeğin oldukça güvenilir olduğu gösterilmiştir. GDIT ile kumar oynama bozukluğu tanısı koyabilmek ve kumar oynama bozukluğunun ağırlığını tespit edebilmek için ROC analizleri yapılmış ve Youden indeksi kullanılmıştır. GDIT ile bir kişide kumar oynama bozukluğu tanısı olup olmadığını göstermek açısından en iyi kesme noktası 19 puan, orta derecede kumar oynama bozukluğu tanısı için en uygun kesme noktası 25 puan, ağır derecede kumar oynama bozukluğu için ise en uygun kesme noktası 30 puan olarak belirlenmiştir. Sonuç: Araştırma sonuçlarına göre Kumar Oynama Bozukluğu Tanıma Testinin (GDIT) Türkçe geçerli ve güvenilir olduğu görülmüştür. GDIT, hem kumar oynama bozukluğu tanısı konması için hem de bu bozukluğun ağırlığının saptanması için yeterli ve güvenilir bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed to demonstrate the validity and reliability of the Gambling Disorder Identification Test (GDIT) in Turkish. Methods: The research model was made quantitative and analytical, and cross-sectional in terms of time. The scale was translated into Turkish by experts in mental health, and after the necessary adjustments, it was translated back into English and sent to the team that created the original scale, and the necessary approval was received. Afterwards, the study was conducted with 145 people diagnosed with gambling disorder who applied to Seferihisar Necat Hepkon State Hospital Psychiatry Outpatient Clinic and 145 volunteers who agreed to participate in the study. Psychiatric interviews were conducted with the individuals, and then the GDIT was filled out. Approximately 1 month after the first application, 58 participants were retested. Results: According to the analyzes in our study, the scale was shown to have language validity, content and structure validity. It was determined that 14 items in GDIT constitute 3 sub-dimensions. The analyzes showed that there was no need to remove any items from the original scale. In reliability analysis, the intraclass correlation coefficient (ICC) was 0.998 and the Cronbach Alpha value was 0.941. The scale has been shown to be reliable. In order to diagnose gambling disorder with GDIT and to determine the severity of gambling disorder, ROC analyzes were performed and Youden index was used. With GDIT, the best cut-off point to indicate whether a person is diagnosed with gambling disorder is 19 points, the most appropriate cut-off point for a moderate gambling disorder diagnosis is 25 points, and the most appropriate cut-off point for severe gambling disorder is 30 points. Conclusions: According to the research results, the Gambling Disorder Identification Test (GDIT) was found to be valid and reliable in Turkish. GDIT is an adequate and reliable scale for both diagnosing gambling disorder and determining the severity of this disorder.