Pro-çözücü lipid mediyatörlerinin nefrotik sendrom patogenezi ile ilişkisi
The association of pro-resolving lipid mediators with pathogenesis of nephrotic syndrome
  1. Tez No: 870466
  2. Yazar: AHSEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLNUR ANDİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Nefrotik sendrom (NS), masif proteinüri, hipoalbüminemi, ödem ve hiperlipidemiyle karakterizedir. Membranöz nefropati (MN) ve fokal segmental glomerüloskleroz (FSGS) yetişkinlerde sık karşılaşılan primer NS nedenleridir. Primer NS patogenezinde immünolojik nedenler podosit yapı ve fonksiyonlarını bozmaktadır. Omega-3 ve omega-6 yağ asidinden sentezlenen resolvin-D1 (Rv-D1), protektin-D1 (P-D1), maresin-1 (Mar-1) ve lipoksin A4 (LXA4) enflamasyonun çözünme fazında anti-enflamatuvar etkili pro-çözücü lipid mediyatörleri (PLM)'dir. Çalışmamızda, NS hastalarının serum ve idrar Rv-D1, LXA4, P-D1 ve Mar-1 düzeylerini sıvı kromatografisi ardışık kütle spektrometresi (LC-MS/MS) yöntemiyle ölçmek ve bunların MN ve FSGS patogenezindeki rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamıza kontrol grubuna 19 ve NS grubuna 26 birey dahil edildi. NS grubu MN (n=18) ve FSGS (n=8) gruplarına ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Nephrotic syndrome (NS) is characterized by massive proteinuria, hypoalbuminemia, edema, and hyperlipidemia. Membranous nephropathy (MN) and focal segmental glomerulosclerosis (FSGS) are common causes of primary NS in adults. In the pathogenesis of primary NS, immunological causes disrupt podocyte structure and functions. Resolvin-D1 (Rv-D1), protectin-D1 (P-D1), maresin-1 (Mar-1) and lipoxin A4 (LXA4), synthesized from omega-3 and omega-6 fatty acids, is a pro-resolving lipid mediator (PLM) with anti-inflammatory effect in the resolution phase of inflammation. In our study, we aimed to measure the serum and urine Rv-D1, LXA4, P-D1 and Mar-1 levels of NS patients by liquid chromatography tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) method and to investigate their role in the pathogenesis of MN and FSGS. Our study, included 19 individuals in the control group and 26 individuals in the primary NS group. The NS group was divided into MN (n=18) and FSGS (n=8) subgroups.