Maternal serum netrin-1 seviyesinin gestasyonel diyabetes mellitus tanısı ve gebelik komplikasyonları ile ilişkisinin prospektif araştırılması
A prospective study of the association of maternal serum netrin-1 levels with the diagnosis of gestational diabetes mellitus and pregnancy complications
  1. Tez No: 870488
  2. Yazar: BÜŞRA ÇAPAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışma; maternal netrin-1 seviyesinin gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) ile ilişkisi olup olmadığını araştırmayı ve GDM komplikasyonlarını öngörmede Netrin-1'in kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Bu tek merkezli prospektif vaka kontrol çalışması 01.09.2023 – 01.05.2024 tarihleri arasında TC Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tek veya iki basamak GDM taraması sonrasında hastanemizde doğum yapan ve çalışma kriterlerine uyan 51 GDM tanılı ve 90 kontrol grubu olmak üzere 141 gebe dahil edilerek yapılmıştır. Her iki grubun oral glukoz tolerans test (OGTT) sonuçları ile birlikte maternal serum Netrin-1 düzeyleri karşılaştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 ve MedCalc 18 programları kullanılmıştır. Bulgular: Hasta gruplarının demografik verileri karşılaştırıldığında sadece yaş ve OGTT haftaları benzerdi. Netrin-1 seviyeleri değerlendirildiğinde gestasyonel diyabetes mellitus grubunda 0,11 (0,01-0,49) ve kontrol grubunda 0,12 (0,07-1,4) olup gestasyonel diyabetes mellitus grubunda istatistiksel olarak anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı (p=0,013). Gestasyonel diyabetes mellitus grubunda polihidroamniyoz, makrozomi, fetal ve maternal komplikasyonlar ile maternal yoğun bakım ünitesi ihtiyacının daha sık olduğu saptandı. Gestasyonel diyabetes mellitus grubunda doğum haftasının istatistiksel anlamlı olarak daha erken olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate whether maternal netrin-1 level is associated with gestational diabetes mellitus (GDM) and to evaluate the usefulness of Netrin-1 in predicting GDM complications. Material and methods: This single-centre prospective case-control study was conducted between 01.09.2023 and 01.05.2024 in the Gynaecology and Obstetrics Clinic of Health Sciences University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital by including 141 pregnant women (51 diagnosed with GDM and 90 control group) who gave birth in our hospital after single or two-step GDM screening and met the study criteria. Oral glucose tolerance test (OGTT) results and maternal serum Netrin-1 levels of both groups were compared. SPSS 22.0 and MedCalc 18 programmes were used for statistical analysis of the data. Results: When comparing the demographics of the patient groups, only age and OGTT weeks were similar. Netrin-1 levels were 0.11 (0.01-0.49) in the gestational diabetes mellitus group and 0.12 (0.07-1.4) in the control group and were statistically significantly lower in the gestational diabetes mellitus group (p=0.013). Polyhydramnios, macrosomia, fetal and maternal complications, and need for maternal intensive care were more common in the gestational diabetes mellitus group. The gestational week of labour was statistically significantly earlier in the gestational diabetes mellitus group.