Tıp fakültesi öğrencilerinin kayıt tutma becerilerinin geliştirilmesi üzerine bir çalışma
A study on improving the record-keeping skills of medical students
- Tez No: 870560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Klinik kayıtların yeterli kalitede tutulmadığına dair literatürde önemli miktarda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmada tasarım tabanlı araştırma metodolojisi ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesindeki klinik kayıtlarla ilgili eğitim ihtiyacı belirlenmeye bunun sonucunda bir eğitim programı geliştirilerek, eğitim müdahalesi uygulanması hedeflenmiştir. Çalışmada 10 öğretim üyesi ile yarı-yapılandırılmış form aracılığıyla görüşmeler gerçekleştirilmiş, son sınıf öğrencilerine anket aracılığıyla ulaşılmıştır. Katılımcıların önemli bir kısmı klinik kayıt tutma eğitiminin formal olarak verilmediği ve verilmesinin faydalı olacağını belirtmiştir. Ayrıca küçük grup şeklinde, uygulama ağırlıklı, klinik dönem öncesi öğrencilere verilecek eğitimin daha faydalı olacağı yönünde fikirler öne çıkmıştır. Kayıtların yazımı, formatı, içeriği ile ilgili ve hukuki olarak kayıt tutmanın önemi ile ilgili konu başlıkları belirlenmiştir. İhtiyaç analizi sonucu geliştirilen 14 haftalık ders programı pilot uygulama sonrası üçüncü sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Katılımcı başarıları ön test- son test şeklinde değerlendirilmiş ve şu an ki müfredatı alan dördüncü sınıf öğrencileri kontrol grubu olarak seçilmiştir. Eğitim programı öncesi puanları ile kontrol grubu puanları karşılaştırıldığında kontrol grubunun, son test puanlarında ise müdahale grubunun daha yüksek skorlara sahip olduğu saptanmıştır. Eğitim müdahale grubunda ise test puanlarına istatistiksel olarak anlamlı yükseliş tespit edilmiştir. Bu çalışmada fakültemizdeki klinik kayıtlar konusundaki eksiklik ve ihtiyaçlar belirlenmiş, buna uygun eğitim programı oluşturulmuş ve klinik öncesi dönem öğrencilerinde etkililiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is abundant literature indicating that clinical records are not maintained at a sufficient quality. In this study, a design-based research methodology was employed to identify the training needs related to clinical records at Gazi University Faculty of Medicine. Subsequently, an educational program was developed, and implented as an educational intervention. Semi-structured interviews were conducted with 10 faculty members, and a survey was administered to final-year students to determine training needs. A significant portion of the participants mentioned that formal training in clinical record-keeping was not provided, and they believed it would be beneficial. Additionally, ideas emerged that training in small groups, with an emphasis on practical application, would be more beneficial for students before their clinical rotations. Topics related to the writing, formatting, content, and legal aspects of record-keeping, as well as the importance of legal documentation, were identified. Following the needs analysis, a 14-week course program was developed and implemented with third-year students after a pilot application. Participant achievements were evaluated through pre-tests and post-tests, with fourth-year students in the current curriculum serving as the control group. The scores of the control group were higher compared to pre-test scores of the intervention group but lower in post-test scores. This study identified deficiencies and needs in clinical records at faculty of medicine, developed an appropriate training program, and demonstrated its effectiveness in pre-clinical students.