Öğrencilerde Kanıta Dayalı Uygulama Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the Evidence-based Practice Scale in students to Turkish: A validity and reliability study
  1. Tez No: 870564
  2. Yazar: TORKAN REZAEIGHALEHJOUGH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma Öğrencilerde Kanıta Dayalı Uygulama Ölçeğinin geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Metodolojik tasarıma sahip araştırma, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 343 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı bilgi formu ve Öğrencilerde Kanıta Dayalı Uygulama Ölçeği kullanıldı. Verilerin geçerlik analizinde; kapsam geçerlik indeksi, yapı geçerliliği için doğrulayıcı faktör analizi ve yakınsak geçerlilik analizi kullanılmıştır. Güvenirlik analizi için ise Cronbach alfa değeri, ölçek alt boyutları arasındaki ilişki için pearson korelasyon analizi ve test-tekrar test uyumu için ICC analizleri kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 1,00 bulundu. Ölçeğin yapı geçerliğini değerlendirmek amacıyla kullanılan doğrulayıcı faktör analizinde ölçeğin 4 faktörlü yapısı doğrulanmıştır. Öğrenci yılları ile alt boyut puanlarını karşılaştıran analizler sonucunda, aracın yakınsak geçerliliğine yapılan analizi ile öğrenci sınıfları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir ana etki saptanmıştır (Wilks' lambda = .903, F = 2.882, p = .001, η2 = .033). Ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı uygulama alt boyutunda 0.912, tutum alt boyutunda 0.758, kanıtı alma ve inceleme alt boyutu alt boyutunda 0.915 ve kanıta dayalı uygulamayı paylaşma ve uygulama alt boyutunda 0.886 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the validity and reliability of The Evidence Based Application in Students Scale. The study which had a methodological design was carried out with 343 students who received education at Gazi University Faculty of Health Sciences Department of Nursing and agreed to take part. Introductory information form and The Evidence Based Application in Students Scale were used as data collection tools. The Content Validity Index was used for validity analysis of the data and confirmatory factor analysis and convergent validity analysis were used for construct validity. The Cronbach's Alpha value was used for reliability analysis, The Pearson's Correlation Analysis for the correlation between the subscales and the ICC analyses were used for test-retest coherence. Content validity index of the scale was found to be 1.00. In the confirmatory factor analysis which was used for evaluating the construct validity of the scale, the four-factor structure of the scale was confirmed. As a result of the analyses comparing the students grades and subscale scores, the convergent validity analysis demonstrated that there was a statistically significant main effect in regard of the students grades (Wilks' lambda = .903, F = 2.882, p = .001, η2 = .033). The Cronbach's Alpha coefficient of the scale was found to be 0.912 in the application subscale, 0.758 in the attitude subscale, 0.915 in the evidence receival and examination subscale and 0.886 in the sharing and implementation of evidence based application subscale.