The politics of diversion: Autocratic regimes and the use of force in times of domestic predicaments
Saptırma polı̇tı̇kası: Otokratı̇k rejı̇mler ve ı̇ç açmazların yaşandığı dönemlerde güç kullanımı
  1. Tez No: 870572
  2. Yazar: ALİ SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çözülmesi zor bir iç krizle karşı karşıya kaldıklarında liderler, siyasi otorite olarak hayatta kalmalarını sağlamak için sorunu çözmeye çalışmak yerine çıkmazın etrafından dolanmaya çalışabilirler. Kamuoyunun dikkatini başka yöne çekerek iç krizin zorluklarının üstesinden gelmenin etkili yollarından biri, sınırlar içindeki bir etnik veya siyasi gruba ya da bir ülkeye karşı güç kullanmak olabilir. Literatürün büyük bir bölümü, vatandaşlara liderleri başarıları veya başarısızlıkları için ödüllendirme veya cezalandırma fırsatı veren seçim süreçlerine sahip oldukları için demokrasilerin saptırma motivasyonlarına odaklanmaktadır. Ancak, çok az sayıda çalışma otokrasilerin saptırma motivasyonlarını incelemektedir. Bu tezde, farklı otokratik rejim türlerinin saptırma motivasyonlarını inceleyerek literatüre katkıda bulunmayı ve bu boşluğu gidermeyi amaçladım. Kişiselci ve askeri otokrasilerin iç kriz dönemlerinde diğer otokrasilere kıyasla çatışmaya daha yatkın olduğu hipotezini öne sürdüm. Mevcut verileri derleyerek monadik ve diyadik veri setleri oluşturdum. Monadik veri seti 1990-2001 yılları arasında 59 ülkeye ait 258 gözlemden oluşurken, dyadik veri seti 1990-2001 yılları arasında 123.819 gözlemden oluşmaktadır. Hipotezlerimi test etmek için lojistik regresyon analizleri gerçekleştirdim. Analizlerden elde ettiğim bulgular, iç krizler, rejim tipi ve dış ve iç güç kullanımı arasındaki ilişkiler için karışık sonuçlar ortaya koymuş, ancak kişiselci otokrasilerin kişiselci olmayan otokrasilere kıyasla bir iç krizle karşı karşıya kaldıklarında güç kullanmaya daha meyilli olduklarını teyit etmiştir.
Özet (Çeviri)
When faced with a hard-to-solve domestic crisis, leaders may appeal to workaround the predicament instead of trying to solve the issue to ensure their survival as the political authority. One of the instrumental ways of overcoming the challenges of the domestic crisis through diverting the attention of public opinion could be using force against an ethnic or political group within the borders or against a country. The literature is dominated by research that heavily focuses on the diversionary motivations of democracies as they have electoral processes that give an opportunity to citizens to reward or punish the leaders for their successes or failures. However, very few studies examine the diversionary motivations of autocracies. In this thesis, I aimed to address this gap and contribute to the literature by examining the diversionary motivations of different types of autocratic regimes. I hypothesized that personalist and military autocracies are more conflict-prone than other autocracies in times of domestic crises. I constructed monadic and dyadic datasets by compiling available data. The monadic dataset consists of 258 observations of 59 countries between 1990-2001 whereas the dyadic dataset contains 123,819 observations of dyad-years between 1990-2001. To test my hypotheses, I conducted logistic regression analyses. My findings from the analyses demonstrated mixed results for the relations among domestic crises, regime type, and external and internal use of force but affirmed that personalist autocracies are more inclined to use force when faced with a domestic crisis vis-à-vis non-personalist autocracies.