Yetişkin hastalarda diş çürüklerinin yaşam kalitesi üzerindeki etkileri
Effects of dental caries on quality of life in adult patients
- Tez No: 870598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DERELİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; diş çürüklerinin, bireylerin ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesine olan etkilerini ve restoratif tedavilerinin ardından ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesindeki değişimleri araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza 18-60 yaş aralığında 244 hasta dahil edildi. Klinik ve radyolojik muayeneler ile çürük teşhisi konulan toplam 854 dişin restorasyonu tamamlandı. Hastaların tedavi öncesi OHIP-14 verileri, sosyodemografik bilgileri, fırçalama alışkanlıkları, DMFT, plak indeksi ve gingival indeks değerleri, derin dentin çürüğü varlığı, kavitasyon varlığı, çürük ön ve arka diş sayıları, yapılan restorasyonların yüzey sayıları kaydedildi. Hastaların restorasyonları tamamlandıktan 2-3 hafta sonra OHIP-14 ölçeği yeniden uygulandı. Elde edilen verilerin istatistik analizi için IBM SPSS Statistics (Versiyon 26.0. Armonk, NY: IBM Corp.), pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü Anova analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of dental caries on individuals' oral health-related quality of life and the changes in oral health-related quality of life after restorative treatments. Method: A total of 244 patients aged between 18 and 60 years were included in our study. The restoration of a total of 854 teeth diagnosed with caries through clinical and radiological examinations was completed. Patients' pre-treatment OHIP-14 data, socio-demographic information, brushing habits, DMFT (Decayed, Missing, Filled Teeth) index, plaque index, and gingival index values, presence of deep dentin caries, presence of cavitation, anterior and posterior tooth decay counts, and the number of surfaces of performed restorations were recorded. The OHIP-14 scale was reapplied to the patients 2-3 weeks after the completion of their restorations. IBM SPSS Statistics (Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp.), Pearson correlation analysis, independent samples t-test, and one-way ANOVA analysis were used for statistical analysis of the obtained data.