Yüzücülerin ergojenik madde kullanım bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examining swimmers' ergogenic substance use knowledge levels
  1. Tez No: 870616
  2. Yazar: BURAK GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı yüzücülerin ergojenik madde kullanım bilgi düzeylerini incelenmektir. Çalışmaya 14-25 yaş aralıklarında 110 erkek ve 73 kadın olmak üzere 183 lisanslı sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara demografik bilgi formu, ergojenik yardımcılar hakkındaki bilgi ve faydalanma düzeyleri ölçeği ve ergojenik yardımcıların kullanım seçenekleri ve tercih nedenleri belirlenmiştir. Toplanan verilerin analizleri IBM SPSS Statistics 25.0 istatistiksel paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan Malatya ve Kahramanmaraş'taki yüzücülerin (%56.6)'sının ergojenik yardımcılar hakkında bilgi sahibi oldukları ve (%64.5)'inin lisans mezunu olmasından dolayı, yüzücülerin ergojenik yardımcılar hakkında bilgi düzeyleri ile eğitim seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Kısa sürede istenilen performansa ulaşmalarını sağlayacak olsa da, yasal olmayan madde ve yöntemleri kullanmadıkları, sağlıklarını tehdit edebilecek madde ve uygulamalardan kaçındıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the ergogenic substance use knowledge levels of swimmers. 183 licensed athletes, 110 men and 73 women between the ages of 14-25, participated in the study voluntarily. A demographic information form, a knowledge and benefit level scale about ergogenic aids, and the usage options of ergogenic aids and their reasons for preference were determined for the participants. The collected data were analyzed with the IBM SPSS Statistics 25.0 statistical package program.