Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde T3 tümörlerin altgrupları arasındaki karakteristik ve prognostik farklar
Characteristic and prognostic differences between subgroups of T3 tumors in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 870977
  2. Yazar: CANBERK HESKİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN CAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Kansere bağlı ölümlerin başlıca nedenlerinden biri olan akciğer kanseriyle mücadelenin ilk adımı doğru evrelendirme yapılmasıdır. Tüm dünyada sıklıkla tercih edilen TNM sistemi belli aralıklarla güncellenmektedir. Uzun zamandır yeni çalışmalara konu olan pT3 grubu heterojen bir yapıya sahiptir. Bu çalışmamızda; küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) nedeniyle hastanemizde opere edilen ve patolojik evrelemede T3N0/N1M0 tanısı almış hastaların altgrupları arasındaki karakteristik ve prognostik farkların tanımlanması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: 01/01/2012 – 31/12/2020 tarihleri arasında opere edilen ve pT3N0/N1 tanısı almış hastalar seçildi. Hastalar T3 belirteçlerine göre dört gruba ayrıldı; Grup 1: Satellit (aynı lobta satellit nodül), Grup 2; Çap (5
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The first step in the fight against lung cancer, one of the main causes of cancer related deaths, is the correct staging. The TNM system, which is frequently preferred all over the world, is updated periodically. The pT3 group in this TNM system has heterogeneous subgroups. In this study; We aimed to describe the characteristic and prognostic differences between subgroups of patients who were operated in our center for non-small cell lung cancer (NSCLC) and diagnosed as T3N0/N1M0 in pathological staging. MATERIALS AND METHODS: Patients who were operated between 01/01/2012 – 31/12/2020 and diagnosed with pT3N0/N1 were selected. Patients were classified into four groups according to T3 descriptors: Group 1; Satellite (satellite nodule in the same lobe), Group 2; Diameter (5