Farklı materyallere sahip şeffaf plaklarda biyofilm oluşumunun ve farklı dezenfektanların oluşan biyofilme etkisinin mikrobiyolojik ve SEM incelemesi ile değerlendirilmesi
Evaluation of biofilm formation in clear aligners with different materials and the effect of lugol on the formed biofilm by microbiological and SEM analysis
  1. Tez No: 871198
  2. Yazar: GÜN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERABİ ERHAN ÖZDİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı; günümüzde kullanımı yaygınlaşan şeffaf plaklardaki biyofilm tutulumunu ve %5 Lugol, CHX ve NaF'ün hem biyofilm oluşumuna (nhibisyon) hem de oluşmuş biyofilmin eradikasyonuna etkisini araştırmaktır. Üç farklı marka şeffaf plak 5 mm'lik yuvarlaklar halinde kesilip (n=10) üzerlerine S. mutans tutunması biyofilm oluşması sağlandı. Oluşan biyofilm hem koloni sayma yöntemi hem de SEM ile incelendi. Antiseptiklerin MIC değerleri tespit edildi. İnhibisyon ölçümü MIC altı değerde, eradikasyon ölçümleri ise MIC ve 2xMIC değerlerde yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis Varyans Analizi, Mann Whitney U Testi, Friedman F Testi ve Wilcoxon Testi kullanıldı. Plaklarda 3. saatin sonunda biyofilm oluştuğu tespit edildi. %5 Lugol biyofilm inhibisyonuna tam, eradikasyona ise tama yakın etkili bulunurken, CHX ve NaF hem inhibisyonda hem de eradikasyonda tam bir uzaklaştırma yapamamışlardır. CHX ve NaF'e nazaran %5 Lugol biyofilm oluşmadan uygulandığında biyofilm oluşumunu şeffaf plak markası farketmeksizin engellemiş ve gene oluşan biyofilmi eradike etmede de daha etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to investigate the biofilm uptake in Clear Aligners, which are widely used today, and the effect of 5% Lugol, Chlorhexidine, Sodium Fluoride on both biofilm formation (inhibition) and eradication of the formed biofilm. Three different brands of Clear Aligners were cut into 5mm rounds (n=10) and S. mutans adhered and biofilm was formed on them. The resulting biofilm was examined by both colony counting and SEM. MIC values of antiseptics were determined. Inhibition measurements were made at values below MIC, and eradication measurements were made at MIC and 2xMIC values. In the evaluation of the data, Kruskal Wallis Analysis of Variance and Mann Whitney U Test, Friedman F Test and Wilcoxon Testi were used. It was determined that biofilm was formed on the Clear Aligners at the end of the 3rd hour. While 5% Lugol was found to be effective in biofilm inhibition and almost completely in eradication, CHX and NaF could not achieve complete removal in both inhibition and eradication. Compared to CHX and NaF, when 5% Lugol was applied without biofilm formation, it prevented biofilm formation regardless of the Clear Aligners and was found to be more effective in eradicating the biofilm that formed again.