Estetik cerrahi geçiren hastaların ameliyat öncesi ve sonrası benlik saygısı ve beden imajının karşılaştırılması: Bir meta analiz çalışması
A meta-analysis study comparing preoperative and postoperative body image and self-esteem of patients undergoing plastic surgery
  1. Tez No: 871199
  2. Yazar: BESTE KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Nursing, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu meta analiz çalışması, estetik cerrahi geçiren hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası beden imajı algıları ve benlik saygılarının karşılaştırılmasını belirlemek amacıyla yapıldı. Verilerin toplanmasında,“Benlik Saygısı Ölçeği”ve“Beden İmajı Ölçeği”kullanıldı. Randomize kontrollü ve ön test-son test çalışmalar; Türkçe ve İngilizce olarak tarandı. Elde edilen tüm bilimsel çalışmalar, PRISMA Flow Diagram üzerinde gösterildi. Heterojenlik testi incelemesinde, Q testi ve I2 değerleri analiz edilerek sabit ya da random etki model sonuçları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This meta-analysis study was conducted to determine the comparison of preoperative and postoperative body image perceptions and self-esteem of patients who underwent plastic surgery.“Self-Esteem Scale”and“Body Image Scale”were used to collect data. Randomized controlled and pretest-posttest studies; It was scanned in Turkish and English. All scientific studies obtained were shown on the PRISMA Flow Diagram. In the heterogeneity test analysis, fixed or random effect model results were evaluated by analyzing Q test and I2 values. As a result, it was determined that there was a statistically significant difference between the body image and self-esteem score averages in the pre-operative and post-operative pre-test and post-test data of the patients and that there was an improvement in the body image and self-esteem of the patients after plastic surgery (p < 0.001).