Sesletim bozukluğuna sahip çocukların işitsel ayırt ediciliğinin incelenmesi
Children with speaking disorders examination of auditory discrimination
  1. Tez No: 871279
  2. Yazar: MUHAMMED ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sesletim bozukluğu olan çocuklarla yapılan çalışmalar, çocuklarda sosyal gelişimin ve akademik hayatın olumsuz etkilendiğini göstermektedir. Bununla birlikte çocuklarda depolama, geri çağırma gibi bilişsel becerilerin de olumsuz etkilendiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Sesletim bozukluğuna sahip olan çocuklardan terapiyle tedavi olanların dil becerilerinde tanı almamış olan çocuklara göre düşük performans gösterdikleri bulunmuştur. Alan yazın incelendiğinde, sesletim bozukluklarının gelişimsel alanlar üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalara sık rastlanmaktadır. Ancak sesletim bozukluğu bulunan çocukların hangi sesleri üretemediğine yönelik ya da işitsel ayırt ediciliğine yönelik çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Bu çalışmada sesletim bozukluğuna sahip çocukların üretemedikleri seslerin işitsel ayırt ediciliğini arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla bu çalışmada konuşma sesi problemi yaşayan çocukların konuşma seslerinin tespiti için sesletim ses bilgisel testin sesletim tarama alt testi ve işitsel ayırt etme üzerindeki etkisini ölçmek için işitsel ayırt edicilik alt testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre hatalı ses sayısı ve yaş ile işitsel ayırt etme arasında ilişki olduğu görülmüştür. Hatalı ses sayısı arttıkça işitsel ayırt ediciliğin azaldığı ve yaş artıkça işitsel ayırt ediciliği artığı gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
Studies conducted with children with articulation disorders show that social development and academic life are negatively affected in children. However, there are studies showing that cognitive skills such as storage and recall are negatively affected in children. It has been found that children with articulation disorders who were treated with therapy showed lower performance in language skills than children who were not diagnosed. When the literature is examined, studies examining the effects of pronunciation disorders on developmental areas are common. However, it seems that there are insufficient studies on which sounds children with articulation disorders cannot produce or on their auditory discrimination. In this study, the relationship between the auditory discrimination of sounds that children with articulation disorders cannot produce was investigated. For this purpose, in this study, the pronunciation screening subtest of the pronunciation phonological test was applied to detect the speech sounds of children with speech sound problems, and the auditory discrimination subtest was applied to measure its effect on auditory discrimination. According to the findings, it was observed that there was a relationship between the number of incorrect sounds and age and auditory discrimination. It has been observed that as the number of incorrect sounds increases, auditory discrimination decreases and as age increases, auditory discrimination increases.