Okul temelli bilinçli farkındalık programının 48-72 aylık çocukların okul olgunluğuna etkisi
Impact of school-based mindfulness program on school readiness of children aged 48-72 months
- Tez No: 871530
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırma,“Okul Temelli Bilinçli Farkındalık Programının 48-72 Aylık Çocukların Okul Olgunluğuna Etkisi”ni incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmada; nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanılarak karma yöntem desenlerinden gömülü karma desende tasarlanmıştır. Öntest-sontest-izleme testi kontrol gruplu yarı deneysel desene ek olarak gözlem ve görüşmeler de araştırmada yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Olgunluğu Değerlendirme Aracı Çocuk Formu”,“Okul Olgunluğu Değerlendirme Aracı Ebeveyn Formu”,“Okul Temelli Bilinçli Farkındalık Programı Öğretmen Görüşme Formu”,“Okul Temelli Bilinçli Farkındalık Programı Ebeveyn Görüşme Formu”ve“Araştırmacı Günlüğü”kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel desenin yürütülmesindeki çocuk çalışma grubunu; Gaziantep ili merkezindeki Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir anaokuluna devam eden 48-72 ay arası çocuklardan deney1 grubunda 23 çocuk, deney2 grubunda 26 çocuk ve kontrol grubunda 22 çocuk olmak üzere toplamda 71 çocuk oluşturmuştur. Ebeveyn çalışma grubunu ise deney grubundaki çocukların ebeveynlerinden 22 ebeveyn ve kontrol grubundan 19 ebeveyn olmak üzere toplamda 41 ebeveyn oluşturmuştur. Deney1 grubuna araştırmacı tarafından, deney2 grubunda ise sınıf öğretmeni tarafından sekiz hafta boyunca haftada üç gün“Okul Temelli Bilinçli Farkındalık Programı”uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunun çalışma grubu ise, deney2 grubunda uygulama yapan sınıf öğretmeni ve deney grubundaki çocukların ebeveynlerinden oluşmuştur. Araştırmanın çocuk boyutundaki nicel verileri SPSS.25 paket programı aracılığıyla parametrik testlerden karışık ölçümler 3x3 ANOVA; ebeveyn boyutundaki verileri 2x2 ANCOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise betimsel analizi yapılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was designed and conducted to investigate the impact of the“School-Based Mindfulness Program on School Readiness of Children Aged 48-72 Months.”The study employed an embedded mixed-methods design, integrating both quantitative and qualitative research methods. In addition to a pretest-posttest-follow-up test control group quasiexperimental design, observations and interviews were also conducted. The data collection instruments included a“Personal Information Form,”“School Readiness Assessment Tool Child Form,”“School Readiness Assessment Tool Parent Form,”“School-Based Mindfulness Program Teacher Interview Form,”“School-Based Mindfulness Program Parent Interview Form,”and“Researcher Diary.”The study involved a total of 71 children: 23 in experimental group 1, 26 in experimental group 2, and 22 in the control group, all attending a kindergarten under the authority of the Ministry of National Education in Gaziantep, Turkey. The parent group consisted of 41 parents: 22 from the experimental groups and 19 from the control group. The“School-Based Mindfulness Program”was implemented for eight weeks, three days a week, by the researcher for experimental group 1 and by the classroom teacher for experimental group 2. Quantitative data from the children were analyzed using parametric tests (mixed measures 3x3 ANOVA), and data from parents were analyzed using 2x2 ANCOVA. Qualitative data were analyzed descriptively.