Role of ISO 9000 standards in total quality management applications a case study: KORDSA
Toplam kalite yönetimi uygulamalarında ISO 9000 standardlarının rolü örnek çalışma: KORDSA
- Tez No: 87159
- Danışmanlar: DR. ERDAL EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARINDA ISO 9000 STANDARDLARMIN ROLÜ ÖRNEK ÇALIŞMA: KORDSA HAZIRLAYAN Ersoy ERKAZANCI İSLETME YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLKENT ÜNİVERSİTESİ-ANKARA EYLÜL, 1996 Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Erdal EREL 21. Yüzyıla girerken, kalite rekabet edebilmek için en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Bugün, kalite yönetimi ve kalite sistemleri pek çok firma ve yöneticileri tartından bilinmekte ve kullanılmaktadır. ISO 9000 standartlarının, kalite güvence sistemleri olarak ve Toplam Kalite Yönetimi'nin (TKY), kalite yönetimi filozofisi olarak birbirlerinin yerine geçtiği veya birbirlerini tamamladığı sorgulanmaktadır. Bu tezde, örnek çalışma olarak, ISO 9000'le Toplam Kalite Yönetimi arasındaki ilişkiyi görmek için her iki aracıda uygulayan KORDSA incelenmiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ROLE OF ISO 9000 STANDARDS IN TQM APPLICATIONS A CASE STUDY: KORDSA BY Ersoy ERKAZANCI MBA THESIS BILKENT UNIVERSITY-ANKARA SEPTEMBER, 1996 Supervisor: Dr. Erdal EREL Towards 21st century, quality has become one of the most important tools for being competitive. Quality management and quality systems have been recognized by several firms and managers today. ISO 9000 standards, as quality assurance systems and Total Quality Management (TQM), as a quality management philosophy are questioned to be alternative or complementary for each other. In this thesis, a real life case, KORDSA, which has applied the both tools had been investigated in order to see the relationship of ISO 9000 and Total Quality Management.