1982 Anayasası açısından mülkiyet hakkı
Right to property in terms of 1982 Constitution
- Tez No: 871623
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİN ESEN ARNWINE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışmada mülkiyet hakkının hukuki çerçevesi 1982 Anayasası açısından incelenmiştir. Bu çerçevede mülkiyet hakkının yalnızca sahibine haklar vermeyen ve fakat sosyal fonksiyonu gereği yükümlülükler de yükleyen bir hak olduğu üzerinde durulmuştur. Ayrıca mülkiyet hakkının 1982 Anayasası'na göre olağan dönemlerde sınırlanmasına ilişkin rejim ayrıntılarıyla incelenmiş ve sosyal demokrasi bakış açısından değerlendirmelere tabi tutulmuştur. Hakkın korunmasına ilişkin 1982 Anayasası'nın kabul ettiği sistem, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da incelenerek irdelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde mülkiyet hakkının düşünsel ve tarihsel gelişim seyri genel bir çerçevede sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, ilk bölümde sunulan çerçeveye dayanarak 1982 Anayasası'nda mülkiyet hakkının hukuki çerçevesine özgülenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the legal framework of the right to property is analyzed in terms of the 1982 Constitution. In this framework, it is emphasized that the right to property is a right that not only grants rights to its owner but also imposes obligations due to its social function. In addition, the regime regarding the limitation of the right to property in ordinary periods according to the 1982 Constitution has been examined in detail and evaluated from the perspective of social democracy. The system adopted by the 1982 Constitution for the protection of the right is analyzed by examining the decisions of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights. In the first part of the study, the intellectual and historical development course of the right to property is presented in a general framework. In the second part of the study, based on the framework presented in the first part, the legal framework of the right to property in the 1982 Constitution is analyzed.