Developing pre-service mathematics teachers' professional noticing of students' thinking in geometric measurement through pedagogies of practice
Matematik öğretmen adaylarının öğrencilerin ölçmeye yönelik düşünüşlerine ilişkin mesleki fark etme becerilerinin uygulama pedagojileri yoluyla geliştirilmesi
- Tez No: 871704
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 531
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının uygulama pedagojileri destekli video tabanlı bir modüle katıldıktan sonra öğrencilerin ölçme konusundaki matematiksel düşünüşlerine ilişkin mesleki fark etme becerilerinin ne derecede değiştiğini incelemektir. Ayrıca, çalışma, uygulama pedagojileri destekli video tabanlı modülün, öğretmen adaylarının öğrencilerin ölçme konusundaki matematiksel düşünmelerini fark etme becerilerini nasıl desteklediğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada karma yöntem müdahale deseni kullanılmıştır ve katılımcılar bir devlet üniversitesinin ilköğretim matematik öğretmenliği programına kayıtlı 32 dördüncü sınıf (son sınıf) öğretmen adayıdır. Fark etme testi, yansıtıcı düşünce raporları, bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler, grup tartışmaları ve sınıf tartışmaları çalışmanın verilerini oluşturmuştur. Veriler hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının mesleki fark etme becerilerinin uygulama pedagojileri aracılığıyla geliştiğini ortaya koymuştur. Özellikle, öğretmen adaylarının uygulamanın temsili olarak sunulan video kliplerde öğrencilerin matematiksel düşünmelerini analiz ederek ve tartışarak uygulamayı ayrıştırmaları ve uygulamanın yaklaşımı olarak gerçekleştirdikleri görev temelli görüşmeler ile bu görüşmelerin analizi öğretmen viii adaylarının mesleki fark etme becerilerinin gelişimine katkı sağlamıştır. Ayrıca, son testte öğretmen adaylarının öğrencilerin çözümlerini dikkate alma, öğrencilerin anlayışlarını yorumlama ve nasıl yanıt vereceklerine karar verme becerilerindeki istatistiksel olarak anlamlı değişim, uygulama pedagojileri destekli video tabanlı modülün etkililiğine ilişkin önemli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the extent to which pre-service teachers' professional noticing of students' mathematical thinking in geometric measurement changed when they participated in a video-based module situated in the pedagogies of practice framework. In addition, the study aimed to explore how a video-based module situated in the pedagogies of practice framework supported pre-service teachers' professional noticing of students' mathematical thinking in geometric measurement. The study employed a mixed methods intervention design, and the participants were 32 fourth-year (senior) pre-service teachers enrolled in an elementary mathematics education program at one of the state universities. The data were collected through a noticing questionnaire, reflection papers, individual semi- structured interviews, group discussions, and whole class discussions. Both qualitative and quantitative methods were used to analyze the data. The findings revealed that pre-service teachers' professional noticing skills improved through the pedagogies of practice. Specifically, pre-service teachers' decompositions of practice through analyzing and discussing the students' mathematical thinking in the vi video clips provided as the representations of practice, as well as their enactment and reflection on their own practices in the task-based interviews they conducted as approximations of practice, contributed to the development of their professional noticing skills. In addition, the statistically significant change in the pre-service teachers' attending to students' solutions, interpreting students' understanding, and deciding how to respond skills in the final questionnaire provided valuable insights into the effectiveness of the video-based module situated in the pedagogies of practice framework.